9. Aprila 2023.

Modernizovan hečbek BYD e2

Došlo se do toga da je “dvojka” sredinom prošle godine suspendovana iz trenutnih proizvodnih planova, ali se ispostavilo da je to i takvo stanje stvari bilo samo privremeno. Sada BYD e2 ponovo ulazi na tržište i to u osavremenjenom izdanju.

Sada model s petoro vrata formalno pripada „nautičkoj porodici“ BYD-ovih automobila, a ona uključuje još i modele Dolphin (delfin) i Seal (foka). Stoga je stil noviteta praktično nastavak istog izraza koji promovišu i braća iz iste serije.

Kozmetički detalji na njuški vozila više ne obuhvataju klasičnu masku hladnjaka. Dizajn točkova je izmenjen, a oni dolaze samo na felnama od 16 cola, farovi su prerađeni dok je LED optika rezervisana samo za skuplje modifikacije. U bazičnom paketu se nalaze halogene prednje svetlosne grupe. Dužina hečbeka je narasla za dva santima, pa sada iznosi 4.260 milimetara.

Enterijer je doživeo temeljnije ažuriranje, pa je takođe dekorisan u istom onom „nautičkom“ stilu s karakterističnim oblinama i talasima. Instrumentacioni ekran dijagonale 8,8 inča je sada bez natkrivke, dok je ugrađen novi multimedijalni sistem DiLink. Taj, zavisno od konfiguracije, poseduje displej dijagonale od 10,1 ili 12,8 inča.

Integrisana je i mogućnost zakretanja ovog tableta do kote od 90 stepeni, što je bio slučaj i pre zahvata zatezanja bora, a to praktično znači da će putnici moći da biraju da li im sentimentu više prija format pejzaža (landscape) ili portreta (portrait).

Glavna novina iz oblasti mehanike se tiče montaže litijum-gvožđe-fosfatne trakcione baterije iz porodice ćelija Blade, a one su opreljene termoregulacionim sistemom s toplotnom pumpom. Ali, ako je ranije BYD e2 nuđen s dve verzije kapaciteta baterijskog pakovanja, sada je dostupan jedino u konfiguraciji s jedinicom od 43,2 kWh. Deklarisana autonomija s jednom dopunom iznosi 405 kilometara, a i to mereno prema optimističnom protokolu CLTC.

Nema više ni izbora na temu trakcionog električnog motora: samo je jedan dostupan i to onaj bazni. On razvija zaista dovoljnih 95 konjskih snaga i 180 Nm obrtnog momenta. Montiran je na prednjoj osovini, dok je nazad sistem oslanjanja utemeljen na polukrutoj osovini, odnosno torziji.

Najviša brzina je „samo“ 130 km/h, a brže od toga ionako nije legalno voziti. BYD je objavio i da je za ubranje iz mesta do 50 km/h potrebno 4,9 sekundi, što jeste dobra referenca (ne i skor) za vožnju u gradskim sredinama.

Ažurirani BYD e2 je u domovini moguće dobiti već po ceni od 15 do 16 hiljada američkih dolara. BYD Dolphin, iako manji, odnosno više kompaktan (4.125 mm mu je dužina), viđen je kao četvorotočkaš s više prestiža, pa mu je i cena takva. Ipak, nije bezobrazno skup jer staje svega 17 hiljada dolara, kada je u uvodnoj konfiguraciji.

Prilika je i da najavimo skoro pojavljivanje najmanjeg hečbeka u porodici. Poneće ime BYD Seagull (“galeb”), i njegova cena će varirati u rasponu od 12 do 15 hiljada dolara.

AutoRepublika

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare