Mnogi nisu znali da ukoliko imate nizak nivo gvožđa u krvi to značajno utiče na kvalitet života.
Gvožđe, osim toga što igra važnu ulogu u mnogim metaboličkim procesima u telu, veoma je važno za imuni sistem.
Ako imate visok nivo gvožđa u organizmu, to često može rezultirati anemijom, koja može biti uzrokovana i neadekvatnom ishranom. Jedini siguran način da proverimo da li imamo nedostatak gvožđa u organizmu je analiza krvi, ali brojni simptomi ukazuju na to da imamo manjak.
Ukoliko imate neki od ovih problema, vreme je da proverite gvožđe u krvi.
-Brzo se umorite, čak i nakon dugog sna i odmora.
-Zadihani ste, čak i nakon malo intenzivnije šetnje
-Bleda koža lica
-Vrtoglavica i nesvestica
-Krhki nokti i kosa
-Česte prehlade
-Loša koncentracija
-Smanjen apetit
-Tinitus
-Sindrom nemirnih nogu
Koju hranu treba da konzumirate ako imate malo gvožđa u krvi?
U ishrani ljudi sa dijagnozom anemije treba da dominiraju:
-iznutrice
-meso
-pečurke
-sušeno voće
-zeleno lisnato povrće
-rotkvice
Jedan od najboljih izvora gvožđa u ishrani – 100 g sadrži 6,9 mg gvožđa (oko 35% dnevne potrebe za gvožđem za žene) je džigerica.
Iako i u biljnim proizvodima ima dosta gvožđa, nešto se slabije apsorbuje zbog visokog sadržaja fitinske kiseline u ovim proizvodima (kada su u pitanju mahunarke, sočivo ili spanać).
Odlični pomagači u povećanju hemoglobina su: šargarepa, krompir, cvekla, bundeva, brokoli, paradajz, karfiol i beli kupus (uključujući kiseli kupus), repa. Ovi proizvodi sadrže dosta jabučne, limunske ili askorbinske kiseline i doprinose boljoj apsorpciji gvožđa iz hrane.
Namirnice koje smanjuju apsorpciju gvožđa su: kafa, čaj, mleko i mlečni proizvodi, kakao, čokolada, spanać. Hemoglobin se može smanjiti ne samo zbog nedostatka gvožđa, već i zbog nedostatka vitamina, poput vitamina B, kao i drugih faktora. Posetite lekara i zdrava hrana je uvek korisna.