Svi koji požele moći će naučiti vesti zmijanjski vez i ovog februara jer Humanitarno udruženje žena “Duga” iz Banjaluke petu godinu zaredom organizuje radionice kojima se uči i njeguje zmijanjski vez koji je uvršten i na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
Ovaj vez koji je značajan za Banjaluku, ali i cijeli kraj, studenti i nezaposleni mladi do 30 godina moći će učiti da vezu od 4. februara do 4. marta svakog utorka od 10 do 12 časova u Etno-kući “Duga”.
Prema riječima Slobodanke Ristić Gašić, predsjednice HUŽ “Duga”, zasad već imaju 12 prijavljenih polaznica, a pozitivna iskustva imali su i ranijih godina.
“Prošle godine smo imali čak 24 prijavljene polaznice, od kojih je 20 uspješno završilo. To su uglavnom sve mladi ljudi koji su ili na fakultetu ili su već završili fakultete umjetničkih smjerova, tako da njima to znanje zmijanjskog veza ima znatno veću širinu nego da je to jedan običan vez”, kaže ona za “Nezavisne novine”, a svi zainteresovani se mogu prijaviti na kontakt telefon 065/176-599 ili lično u Etno-galeriji “Duga” Srpska broj 14.
Humanitarno udruženje žena “Duga”, prema riječima Ristić Gašićeve, napravilo je u protekloj deceniji velike napore u promociji veza i samoj edukaciji novih naraštaja.
“Naši sugrađani zaista znaju o čemu se radi, kolika je to jedinstvenost i kakvu mi vrijednost imamo na ovim prostorima”, ističe ona za “Nezavisne novine”.
Upravo zbog važnosti zmijanjskog veza oni će sa edukacijama nastaviti i ubuduće.
“Na ljetnom raspustu imaćemo malu školu zmijanjskog veza, koja je namijenjena djeci osnovnoškolskog uzrasta. U toku godine uvijek imamo neke druge radionice koje organizujemo”, navodi ona i dodaje da je njihova obaveza da mlade uče vezu jer je ovo udruženje učestvovalo u nominaciji zmijanjskog veza na preliminarnu UNESCO-ovu listu.
Takođe, kada je riječ o planovima najavljuju da su povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika pozvali zanatlije starih zanata i ljude koji se bave ručnim radom da im se pridruže u akciji “Jedinstvenost ćirilice” i da svojim radom predstave ćirilicu.
Inače, zmijanjski vez predstavlja posebnu tehniku koju su praktikovale žene na visoravni pored Banjaluke – Zmijanju za ukrašavanje ženske odjeće i predmeta u domaćinstvima, uključujući vjenčanice, marame, haljine i posteljinu.
Plave niti na bijelom platnu osnova su zmijanjskog veza.
Materijal na kojem je prikazano umijeće izrade zmijanjskog veza doživljavao je transformaciju, ali je vez i dalje zadržavao autentične specifičnosti.
Prvo se vezlo na konopljinom i lanenom platnu, zatim na pamučnom, a danas i na savremenim industrijskim tkaninama.
Kako se navodi na stranici posvećenoj zmijanjskom vezu, iglom se prave krstići koji se spajaju u razne geometrijske oblike, a bogatstvo šara i oblika, od krsta, jabuke i grane, cvjetova i drugih oblika predstavljaju riznicu izraza i značenja kao što su sreća u porodici, dobro zdravlje, zdravo potomstvo.
Motiv kola u obliku romba najčešće se uočava u zmijanjskom vezu. Simbolika ornamenta, koji se kod srpskog naroda naziva kolo, jeste slika života i svijeta kao vječnog kretanja, uslovljenog usaglašenim kosmičkim ritmom suprotnosti.