Misteriozni „tamni kiseonik“ otkriven na dnu okeana ruši naučne paradigme i otvara nova pitanja o poreklu života i ekološkim posledicama rudarenja u dubokom moru
U tamnim dubinama okeanskog dna, spontana hemijska reakcija neprimetno stvara molekularni tamni kiseonik bez učešća života. U pitanju je nesvakidanšnje otkriće koje ruši dugogodišnji konsenzus da je fotosinteza neophodna za proizvodnju kiseonika.
Biogehemičar Andrew Sweetman i njegovi saradnici sa Škotskog udruženja za pomorske nauke (SAMS) otkrili su ovo dok su merili nivo kiseonika na morskom dnu, a kako bi procenili uticaj rudarenja u dubokom moru.
Merenja su pokazala da se nivo kiseonika povećava na dubinama većim od 4.000 metara u Tihom okeanu. Prvobitno su mislili da su senzori pokvareni, ali desetogodišnja analiza potvrdila je da su očitavanja tačna.
Tamni kiseonik bi mogao promeniti naše shvatanje o razvoju života na Zemlji
Korišćenjem rezervne metode koja je dala iste rezultate, istraživači su otkrili da se kiseonik proizvodi na način koji nikada ranije do sada nije primećen.
Istraživači su prikupili nodulske stene sa okeanskog dna, koje su prirodni rezervoari retkih zemnih metala poput kobalta, mangana i nikla. Ove stene proizvode napone do 0,95 V, a kada su grupisane zajedno, mogu dostići 1,5 V potrebnih za elektrolizu vode i proizvodnju kiseonika. Hemičar Franz Geiger sa Univerziteta Northwestern nazvao je ove prirodne formacije “geobaterijama”, koje mogu biti ključ za objašnjenje proizvodnje “tamnog kiseonika”.
Otkriće ima velike implikacije za rudarenje u dubokom moru, jer se pokazalo da „mrtve zone“ u okeanu, oblasti bez života, mogu trajati decenijama nakon prestanka rudarskih aktivnosti. Ove zone ne pokazuju znakove oporavka čak ni na nivou bakterija, što ukazuje na dublje ekološke posledice.
Pored implikacija za rudarenje, otkriće otvara i nova pitanja o poreklu života na Zemlji. Tradicionalno se verovalo da su drevne cijanobakterije prve proizvele kiseonik neophodan za razvoj složenog života kroz fotosintezu.
Međutim, sada je jasno da se kiseonik može proizvoditi i u dubokom moru bez prisustva svetlosti, što može iz korena promeniti naše razumevanje evolucije aerobnog života.
U zaključku, ovo revolucionarno otkriće menja naše razumevanje proizvodnje kiseonika i ima dalekosežne posledice za ekologiju, rudarenje i evoluciju života na Zemlji, piše ScienceAlert.
Benchmark.rs