Ministri u Savjetu ministara BiH i ostali zvaničnici u institucijama BiH mogli bi biti kažnjavani ukoliko “ignorišu” naredbe, zaključke i odluke Parlamentarne skupštine BiH.
Naime, dosadašnja praksa je pokazala da ministri, ali i drugi zvaničnici institucija BiH ne poštuju odluke parlamenta BiH, a posebno da ne poštuju zaključke kojima se traži da se određena pitanja riješe.
Pored toga, poslanici Predstavničkog doma PS BiH, kao i delegati Doma naroda BiH, sve češće se suočavaju sa time da im zvaničnici ne žele odgovoriti na postavljena pitanja čak mjesecima, a da za to niko ne bude kažnjen.
Iako su u Zakonu o parlamentarnom nadzoru BiH propisane kazne za slučaj da se dođe do ovakvih situacija, problem je u tome što u zakonu do sada nije bilo utvrđeno ko je nadležan da provodi inspekcijski nadzor i kaznene odredbe.
Zbog toga su poslanici u Predstavničkom domu PS BiH Jasmin Emrić, Zlatan Begić, Elvisa Hodžić i Šemsudin Mehmedović po hitnom postupku predložili dopune zakona kojima se definiše da će inspekcijski nadzor i kažnjavanje ubuduće vršiti Upravni inspektorat Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine.
“Tražili smo način kako da uozbiljimo odnos Vijeća ministara BiH i institucija BiH prema Parlamentarnoj skupštini BiH. Zastupnici, ali i delegati u oba doma Parlamentarne skupštine BiH u situaciji smo da čekamo odgovore na pitanja koja smo postavili u usmenom ili pisanom obliku i po nekoliko mjeseci. Čak i onda kada usmeno najavimo pitanje ministru, on često ne dođe na sjednicu i ne daju odgovore kako je to utvrđeno Pravilnikom i zakonom. Veliki je broj tih slučajeva, evo i sada čekam odgovore na neka pitanja koja sam postavio prije dva mjeseca”, kaže za “Nezavisne novine” Jasmin Emrić, poslanik NES-a u PD PS BiH.
On ističe da su se poslanici već ranije obraćali upravo Upravnom inspektoratu Ministarstva pravde BiH da izvrši inspekcijski nadzor u pomenutim situacijama, ali da im je iz Inspektorata tada rečeno da oni za to nisu nadležni.
“Oni su se proglasili nenadležnim jer u Zakonu o parlamentarnom nadzoru nije konkretno navedeno koji organ ili institucija vrši inspekcijski nadzor ili ko provodi kaznene odredbe. Zato smo smatrali da je neophodno da se po hitnom postupku ovo usvoji, gdje će se samo odrediti da Upravni inspektorat vrši inspekcijski nadzor i provodi kaznene odredbe”, poručuje Emrić, dodajući kako smatra da nema razloga da dopune zakona ne budu usvojene jer bi se time ostvarila efikasnost i funkcionalnost parlamentarnog nadzora.
Nenad Grković iz Kluba poslanika SDS – PDP – Za pravdu i red ističe da su ove dopune trebale biti usvojene još ranije i poručuje da će ih ovaj klub podržati.
“Definitivno imamo na vlasti jednu grupu ljudi koja se toliko neodgovorno ponaša, ne žele ni javnosti kojoj su odgovorni da iznesu podatke koje ih pitaju ne samo poslanici, već i novinari”, rekao je Grković za “Nezavisne”.
Dopune zakona predviđaju i mogućnost žalbe Ministarstvu pravde BiH na rješenje Upravnog inspektorata, ali je, kako je definisano, odluka Ministarstva pravde BiH konačna i obavezujuća.
Što se tiče kazni za nepoštovanje Zakona o parlamentarnom nadzoru, odnosno za one koji “ignorišu” naredbe, zaključke i odluke parlamenta BiH, za odgovorne osobe one su od 100 KM do 1.000 KM, dok je za instituciju od 1.000 do 40.000 KM.
Prijedlog zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru BiH bi trebalo da se nađe na redovnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koja je zakazana za 23. januar.