Istraživači iz dva referentna instituta otkrili su da srce ima svoj mozak.
Novo istraživanje naučnika iz prestižnih instituta – Instituta Karolinska i Univerziteta Kolumbija otkrilo je da srce poseduje sopstveni nervni sistem, koji se često naziva “mini-mozak”, a koji igra ključnu ulogu u kontroli ritma otkucaja srca.
Ova studija, objavljena u Nature Communications, osporava dugogodišnje verovanje da je srce isključivo regulisano signalima iz mozga preko autonomnog nervnog sistema.
Tradicionalno se smatralo da je neuronska mreža srca jednostavan sistem predajnika, koji samo prenosi komande iz mozga.
https://twitter.com/karolinskainst/status/1864669615051125092
Međutim, istraživači su sada identifikovali složenu mrežu neurona ugrađenih u srčani zid koja znatno doprinosi održavanju i regulisanju otkucaja srca.
“Ovaj ‘mali mozak’ ima ključnu ulogu u kontroli otkucaja srca, slično načinu na koji mozak reguliše funkcije kao što su kretanje i disanje”, objasnio je Konstantinos Ampacis, glavni istraživač na Institutu Karolinska.
Tim je sproveo svoju studiju koristeći ribu zebricu, idealan model zbog njihovih fizioloških sličnosti sa ljudima.
Otkrili su različite tipove neurona u srcu, uključujući posebnu grupu sa svojstvima pejsmejkera koji direktno utiču na srčani ritam. Ovaj nalaz bi mogao dovesti do novih uvida u srčane bolesti i potencijalne tretmane za stanja kao što su aritmije.
Ampacis je izrazio iznenađenje zbog složenosti ovog unutrašnjeg nervnog sistema, navodeći da bi njegovo bolje razumevanje moglo utrti put za inovativne terapeutske ciljeve.
Istraživači imaju cilj da podrobnije istraže kako ovaj “srčani mozak” reaguje sa centralnim mozgom pod različitim uslovima, uključujući vežbanje i stres.
Zajedničku studiju ove dve referentne ustanove podržalo je nekoliko fondacija.
Dok istraživači nastavljaju da dekodiraju ovaj zamršeni sistem, nadaju se da će otključati nove puteve za lečenje srčanih bolesti i poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja.
B92.