15. Februara 2025.

Minhenska bezbjednosna konferencija: Pažnja na Ukrajini

U Minhenu su lideri 60 zemalja, vojni čelnici i stručnjaci na najvažnijoj godišnjoj bezbednosnoj konferenciji. Budućnost Ukrajine je glavna tema. Veliku pažnju izazvao je govor američkog potpredsednika Džej Di Vensa. Oštro je kritikovao politiku Evropske unije prema migracijama, gušenju slobode izražavanja i poništavanju izbora u nekim zemljama. Srbiju na bezbednosnom forumu predstavlja šef diplomatije Marko Đurić.

Prvo gostovanje novog potpredsednika SAD u Minhenu bilo je prilika za susrete sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i evropskim liderima.

Evropa se, kaže, suočava sa brojnim izazovima, ali je, ocenjuje, sama kriva za sadašnju krizu, ističući da građani ne žele nekontrolisanu migraciju. Poziva evropske zemlje da povećaju izdvajanja za odbranu.

“Pretnja koja me najviše brine kada je reč o Evropi nije Rusija ili Kina, ne dolazi spolja. Mene brine unutrašnja pretnja – udaljavanje Evrope od osnovnih vrednosti koje deli sa SAD”, rekao je Vens.

Kritikuje Evropu i zbog, navodi, cenzure slobode govora.

“Ako je američka demokratija mogla da preživi deset godina kritičkih opaski Grete Tunberg, možete i vi par meseci da preživite Ilona Maska. Nijedna demokratija neće preživeti ako bude govorila milionima birača da su njihove misli, brige, želje i molbe nedostojni pažnje”, smatra Vens.

Zelenski ne vidi da SAD imaju gotov plan

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razgovaraće sa ruskim liderom Vladimirom Putinom tek kada se Kijev dogovori o zajedničkom planu sa američkim predsednikom i evropskim liderima.

Kaže da mu je Tramp dao privatni broj telefona i rekao da može da ga zove kad god poželi. Napominje da će Ukrajina, ako ne uđe u NATO, morati da udvostruči vojsku na milion i po ljudi.

“Evropa će povećati stepen jedinstva kada je reč o Ukrajini. To je za njihovo dobro. Ne vidim da Amerika ima gotov plan. Rekao sam predsedniku Trampu da sam spreman da razgovaram o svemu – stranim trupama, NATO-u i bilo čemu, da bismo zaustavili Putina”, ističe Zelenski.

Lideri Unije ponavljaju da nema mira bez učešća Evropljana i Ukrajinaca.

“Propast Ukrajine bi oslabila Evropu, ali i Sjedinjene Države. Verujem da smo sada u periodu krize koji zahteva sličan pristup. Predložiću da članice Unije povećaju izdvajanja za odbranu”, kaže Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije.

Govoreći o trgovinskom ratu sa Amerikom, šef kineske diplomatije Vang Ji kaže da će Peking “igrati do kraja”, ako Amerika ne odustane. Podržava mirovni proces za Ukrajinu.

“Verujemo da sve strane treba da učestvuju u mirovnom procesu. Rat se dešava na evropskom tlu i Evropa treba da igra važnu ulogu u tom procesu”, poručuje Ji.

Đurić sa Grenelom

Šef srpske diplomatije Marko Đurić, takođe, razgovarao je u Minhenu sa pomoćnikom američkog državnog sekretara i sa izaslanikom predsednika Trampa za specijalne misije Ričardom Grenelom.

“Razgovarao sam i sa specijalnim novim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Peterom Sorensenom. To je bila prilika da posebno ukažem na ono što se dešava našem narodu na KiM u poslednje dve i po godine i da kroz razgovor pripremimo njegov mandat, koji je veoma značajan za zaštitu naših interesa, jer od toga na koji način pristupi ovom pitanju, u velikoj meri zavisi svakodnevnica naših ljudi”, rekao je Đurić.

Mere bezbednosti na najvišem su nivou posle jučerašnjeg napada, kada je 24-ogodišnji Avganistanac kolima uleteo u demonstracije i povredio 36 ljudi. Tužilaštvo saopštava da sve njegove izjave ukazuju na islamističku pozadinu napada.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare