Đukanovićev protivkandidat na izborima u nedjelju, zamjenik predsjednika Pokreta Evropa sad Jakov Milatović u intervjuu za BBC kaže: “Kakav crni ‘srpski svet”.
O tome, ističe Milatović, pričaju ljudi poput Đukanovića koji su još u devedesetim godinama 20. vijeka.
Milatović je dugo objašnjavao sopstveni stav o inicijativi regionalne saradnje Otvoreni Balkan, služeći se upravo primjerom Evropske unije koja je nastala iz regionalne saradnje.
Na opasku da je za njegove političke protivnike to projekat koji favorizuje Srbiju, a Crnu Goru dovodi u podređen položaj, Milatović objašnjava praktično.
“Mene samo zanima da voz kojim moji roditelji obilaze rodbinu u Beogradu ne stoji pola sata u Bijelom Polju, pa pola sata u Prijepolju – ako to može da riješi, apsolutno sam za Otvoreni Balkan“, jasan je on.
Na konstataciju da je Đukanovićem režim dobijao i dobre ocjene iz Evrope, da nije ocjenjivan kao diktatorski, a Crna Gora je otvorila sva poglavlja u pregovorima sa EU, Milatović kaže da to ništa ne znači.
“To vam ništa ne znači. Za razliku od susjednih zemalja, Crna Gora je u proces evrointegracija ušla bez velikih spoljnopolitičkih ili unutrašnjih problema, imala mnogo lakši početak” naveo je Milatović i dodao:
“Mnogo je važnije zašto mi ta poglavlja nismo zatvorili – to nismo uradili jer smo najviše kaskali u vladavini prava i borbi protiv korupcije, a integracije su nam skoro zaustavljene od 2015. Godine”.
On tvrdi da je članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji moguće do kraja mandata za koji se bori.
“Apsolutno može, ali ne sa Milom Đukanovićem na čelu, već na čelu sa Jakovom Milatovićem. Ovo do sada je sve bilo pro forme – da je Đukanović to iskreno htio, mi bismo već bili članica EU”, rekaop je Milatović.
Siguran je Milatović da su predsjednički izbori više od biranja novog šefa države – opisuje ih kao “referendum za naprijed ili nazad”, “izbor između politike prošlosti i politike budućnosti”.
“Stavlja se tačka na diktatorski režim u Crnoj Gori tokom čije tri decenije vlasti su ubijani novinari, a jedna grupa ili narod uvijek je snažno bila diskriminisana – najpije Bošnjaci, pa suverenisti, zatim Albanci i na kraju Srbi”, kaže on.
Na pitanje da li je razmišljao o tome da će Crna Gora biti nezavisna, Milatović kaže da u prvom trenutku nije, ali da je glasao na referendumu za nezavisnost.
“Smatrao sam da manji sistem može brže da napreduje, ali sam pogriješio u procjeni koliko mali sistem može da bude privatizovan”, jasan je Milatović.
Nezavisne.