21. Aprila 2026.

Meljnik u UN: Ukrajina odbacuje ruske ultimatume

Stalni predstavnik Ukrajine pri UN Andrij Meljnik izjavio je da Ukrajina odbacuje ruske ultimatume i da neće odustati ni od jednog dijela svoje teritorije.

Meljnik je na sjednici Savjeta bezbjednosti rekao da se Ukrajina “bori za svoju domovinu”, dok Rusija, kako je naveo, ostvaruje minimalne teritorijalne dobitke uz velike gubitke na bojnom polju, prenio je Ukrinform.

Prema njegovim riječima, Rusija u prosjeku gubi 254 vojnika za svaki kvadratni kilometar ukrajinske teritorije koji zauzme.

On je uporedio ove podatke sa sovjetsko-finskim ratom, 1939-1940, navodeći da je tada cijena ljudskih života po kvadratnom kilometru bila približno sto puta niža.

Meljnik je iznio proračune prema kojima bi Rusija, da bi zauzela cijelu teritoriju Donjecke oblasti, morala da pošalje u smrt još najmanje milion i po vojnika, čime bi ukupni gubici premašili tri miliona.

Dodao je da bi, pri sadašnjem tempu napredovanja, pokušaj okupacije cijele Ukrajine trajao oko 183 godine i zahtijevao više od 122 miliona života ruskih vojnika.

Ukrajinski diplomata je rekao da Rusija zahtijeva povlačenje ukrajinskih trupa iz Donjecke oblasti kao uslov za pregovore, ali je naglasio da Ukrajina odbacuje takve zahtjeve.

“Nikada nećemo ostaviti ni jedan kvadratni milimetar naše zemlje. Nikada nećemo ostaviti nijednog našeg građanina”, rekao je Meljnik.

Sjednica Savjeta bezbjednosti UN održana je povodom najnovijeg granatiranja ukrajinskih gradova od strane Rusije.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare