Uz 25.000 mrtvih Palestinaca, odmazda Izraela u Gazi sve je ozbiljnija pretnja širenju rata. Spirala nasilja se opasno ubrzava, upozorava Njujork tajms.
Samo prošle sedmice Iran je ispalio projektile prema Iraku, Siriji i Pakistanu; Pakistan je odgovorio napadom na iransku teritoriju, a Turska je pogodila kurdske ciljeve u severnom Iraku i Siriji.
Takođe, Hamas je ispalio rakete prema Izraelu, Izrael je nastavio s napadima na južni deo Gaze i napao Hezbolahova uporišta na jugu Libana. Jemenski Huti gađali su trgovačke brodove u Crvenom moru, a SAD je uzvratio sa sedam rundi napada na Hute u 10 dana.
Tenzijama je doprinela i vest da je Iran lansirao satelit, dalje u orbitu nego ikad. Reč je o satewlitu “Soraya” koji je lansiran u orbitu na oko 750 kilometara od Zemlje uz pomoć trostepenske rakete “Qaem 100”, objavila je državna agencija IRNA, kao deo civilnog svemirskog programa Iranske revolucionarne garde.
SAD se boje da je satelit deo programa razvijanja novih balističkih raketa, zbog čega je iz Vašingtona poručeno da iransko lansiranje satelita prkosi rezoluciji Saveta bezbednosti UN. Takođe, SAD su pozvale Teheran da ne preduzima ništa u vezi s balističkim projektilima koji bi mogli da nose nuklearno punjenje.
Međutim, sankcije UN vezane uz iranski program balističkih raketa istekle su prošlog oktobra, podseća AP.
Pod prethodnim, relativno umerenim predsednikom Hasanom Rohanijem Iran je usporio svemirski program kako bi izbegao nove napetosti sa Zapadom. Ali, novi predsednik Ebrahim Raisi, štićenik vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hameneija koji je došao na vlast 2021., iznova ih je pojačao.
Američka obaveštajna zajednica je u proceni najvećih svetskih prijetnji za 2023. upozorila da razvijanje lansirnih postrojenja za satelite pomaže Iranu da skrati rok za razvoj interkontinentalne balističke rakete, zato što koriste sličnu tehnologiju.
Teheran ima dovoljno obogaćenog uranijuma nekoliko nuklearnih bombi, ako odluči da ih proizvede, više je puta upozorio čelnik Međunarodne agencije za atomsku energiju. Iran tvrdi da je sve što rade na nuklearnom programu isključivo u civilne svrhe.
Amerikanci su zabrinuti zato što u lansiranju satelita učestvuje Sepah, odnosno Iranska revolucionarna garda, koja odgovara samo ajatolahu Hameneiju.
Još 2020. garda je otkrila da ima svemirski program. Tokom protekle decenije Iran je poslao nekoliko satelita u orbitu, a 2013. je lansirao majmuna u svemir.
Nedavno su imali pet neuspelih lansiranja zaredom rakete “Simorgh”, ali su u decembru u orbitu poslali kapsulu koja može nositi životinje.
Sirja, Iran i Izrael – rat u senci
Izraelci su raketirali Damask i pritom ubili pet Iranaca. Osvetićemo se, poručili su potom iz Teherana.
Njujork tajms piše da su među poginulima u subotu Ajatolah Omidvar, šef obaveštajne službe u Siriji za “Quds”, inostrabi ogranak iranske revolucionarne garde, kao i njegov zamenik.
Revolucionarna garda je objavila da je ubijeno pet njenih pripadnika koji su bili u Siriji kao vojni savetnici, zajedno s nekoliko Sirijaca.
Sirija je Iranu blizak saveznik i služi kao kanal za isporuke iranskog oružja grupama poput Hezbolaha, koje deluju uz iransku podršku.
General Omidvar, piše Njujork tajms, nadgledao je razmenu i prikupljanje obaveštajnih podataka s inostranim grupama i koordinisao je distribuciju oružja.
Od početka građanskog rata u Siriji Izrael je izveo na stotine vazdušnih napada, pre svega ciljajući snage koje podržava Iran, kao i položaje sirijske vojske.
Godinama Izrael vodi “rat u senci” s Iranom, s tajnim napadima i ciljanim ubistvima kako bi oslabio iranske snage i uništio lance naoružavanja grupa poput Hezbolaha širom Bliskog istoka. Izrael je intenzivirao napade na ciljeve u Siriji od 7. oktobra.
Napad u kojem su ubijeni pripadnici Iranske revolucionarne garde u Damasku usledio je nekoliko dana nakon što je Iran ispalio projektile na “izraelski špijunski centar” u blizini američkog konzulata u Irbilu na severu Iraka.
Prošlog meseca Izraelci su u vazdušnom napadu na Damask ubili generala Revolucionarne garde Razu Mousavija.