27. Maja 2024.

Malarija: Džibuti počeo da koristi GMO komarce u borbi protiv smrtonosne bolesti

Desetine hiljada genetski modifikovanih (GMO) komaraca pušteno je u prirodno okruženje u Džibutiju u pokušaju da se zaustavi širenje invazivne vrste koja prenosi malariju.

Mužjaci GMO vrste komaraca Anopheles stephensi koji ne ujedaju i koje je razvila biotehnološka kompanija sa sedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu (UK) – Oksitek (Oxitec), imaju gen koji ubija mlade ženke malaričnih komaraca pre nego što dostignu zrelost.

Samo ženke komaraca ujedaju i prenose malariju i druge virusne bolesti.

Ovo je prvi put da su takvi komarci pušteni u prirodu u istočnoj Africi, a drugi put na kontinentu.

Slična tehnologija se uspešno primenjuje u Brazilu, Panami, Indiji, i na Kajmanskim ostrvima, kažu u američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Od 2019. godine, više od milijardu takvih komaraca pušteno je u prirodu širom sveta, kaže CDC.

Prva grupa ovih genetski modifikovanih komaraca puštena je u prirodu okruženje 24. maja u Ambouliju, predgrađu glavnog grada Džibutija.

To je pilot faza projekta koji zajedno sprovode kompanije Oksitek, vlada Džibutija i nevladina organizacija Association Mutualis.

“Napravili smo dobre komarce koji ne ujedaju i ne prenose bolesti.

“I kada ove komarce pustimo u prirodu, oni traže i pare se sa ženkama divljih komaraca”, rekao je za BBC šef kompanije Oksiteka Grej Frendsen.

Komarci proizvedeni u laboratoriji imaju takozvani “samoograničavajući”gen koji parenjem sa ženkama divljih komaraca sprečava opstanak ženskog potomstva, to jest, ubija ih u ranoj fazi razvoja larve pre nego što dostignu zrelost.

Preživljavaju samo mladi mužjaci, ali i oni će na kraju izumreti, kažu naučnici koji sprovode ovaj projekat.

B92.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare