4. Oktobra 2024.

LK: Olimpija pala u Hajdenhajmu, Legiji derbi protiv Betisa

Fudbaleri Olimpije iz Ljubljane poraženi su na startu Lige konfernecije od nemačkog Hajdenhajma. Jedan od derbija kola između Legije i Betisa pripao je timu iz Varšave. Najubedljiviji trijumf ostvario je Serkl Briž.

Utakmica na Voit Areni u Hajdenhajmu završena je rezultatom 2:1.

Domaći tim je poveo već u šestom minutu, Adrijan Bek je prihvatio loptu i postigao efektn gol. Ovaj fudbaler je tako ušao u istoriju Hajdenhajma kao strelac prvog gola u evropskim takmičenjima.

Bolji su bili Nemci tokom oba poluvremena, imali više loptu u posedu i više šuteva na gol rivala, ali su i gosti iz Slovenije imali svoje prilike.

Jednu su iskoristili u 77. minutu. Marko Brest je prošao po levoj strani, odlično centrirao, a Španac Aleks Blanko se „poklonio“ i udarcem glavom lako zatrwesao mrežu nemačkog tima.

Međutim, samo četiri minuta kasnije Nigerijac Agba nespretno igra rukom u svom šesnaestercu i arbitar dosuđuje penal za Hajdenhajm. Golman Olimpiije Matevž Vidovšek uspeva da odbrani prvi šut 18-godišnjeg Paula Vanera, ali odbijenu loptu mladi fudbaler ubacuje u mrežu – 2:1.

Ispostavilo se da je to bio i konačan rezultat meča.

U jednom od derbija prvog kola Legija je u Varšavi pobedila španski Betis rezultatom 1:0. Poljaci su do sva tgri boda došli golom u 23. minutu, Strelac je posle nabačene lopte sa desne strane bio Francuz Stev Kapuadi.

Radovan Pankov (Legija) Steven Kapuadi celebrates after scoring goal during UEFA Europa Conference League game between teams of Legia Warszawa a
Maciej Rogowski via Guliver – Steven Kapuado i Radovan Pankov (Legija)

Ceo meč za Legiju odgirao je Radovan Pankov.

Najubedljiviju pobedu ostvario je Serkl Briž. Belgijancu su kao domaćini napunili mrežu švajcarskog Sent Galena.

Bilo je glasina da će Chelsea čak ispasti iz Konferencijske lige, ali Plavi su svakako jedan od favorita za osvajanje trećeg najvećeg klupskog takmičenja u Evropi.

Ne samo da se tim iz Londona nije predao, već je u prvom kolu ostvario rutinski trijumf protiv Genta – 4:2. Uprkos tome što je Enzo Mareska imao priliku da pruži šansu nekim momcima koji nisu u prvom planu u Premijer ligi.

Na Stamford Bridgeu nije bilo dileme. Chelsea je poveo golom Veige u 12. minuti, njegov portugalski sunarodnik Neto je udvostručio vodstvo u 46. minuti.

Na trenutak, ekipa koja je eliminisala Partizan u kvalifikacijama vratila se golom Vatanabea u 50. minutu, ali su domaćini posao završili golovima Nkunkua u 63. i Djuzberi-Hola u 70. minutu. Do kraja Belgijanci su u 90. minuti preko Gandelmana postigli drugi gol.

Kiparski fudbal imao je skoro fantastičan četvrtak. Prvo je Omonija kao domaćin savladala Vikingur, a potom su timovi sa Paradise Islanda upisali dva trijumfa na strani.

Circle Bruges – St. Galen 6:2 (3:0)

Dinamo Minsk – Hearts 1:2 (1:1)
Astana – TSC Bačka Topola 1:0 (1:0)
Hajdenhajm – Olimpija Ljubljana 2:1 (1:0)
Legija Varšava – Betis 1:0 (1:0)
Molde – Larne 3:0 (0:0)
Noa – Mlada Boleslav 2:0 (0:0)
Omonija – Vikingur Rejkjavik 4:0 (0:0)