19. Maja 2023.

LK: Fiorentina poslije produžetaka otišla u finale

Italijanski tim nadoknadio je zaostatak iz prvog meča, a do finala došao je ukupnim rezultatom 3:4 i tako 7. juna u Pragu zakazao borbu za trofej sa Vest Hemom, koji je eliminisao AZ Alkmar.

Ekipa iz Firence do prednosti je došla u 36. minutu, kada je Gonsales matirao golmana domaće ekipe.

Tim rezultatom se otišlo na odmor, a samo 10 minuta igre u durgom poluvremenu bilo je doovljno da Bazel izjedanači, jer je u 55. minutu precizan bio Amaduni.

Mreže su mirovale sve do 72. minuta, kada je još jednom Gonsales doveo svoj tim u prednost. Od tog trenutka, usledila je ofanziva Fiorentine, koja je na sve načine želela da reši meč bez odlaska u produžetke.

Najbolju šansu za takav rasplet imao je srpski reprezentativac Nikola Milenković u 82. minutu. Šutirao je glavom, lopta se odbila od zemlje, ali je na kraju golman Bazela odbranio.

Do kraja regularnog dela meča golova nije bilo, kada je bilo gotovo izvesno da će i produžeci takođe proći bez pogodaka i da će sve biti rešeno sa penala, pobrinuo se Antonin Barak u devetom minutu nadoknade drugog produžetka.

Na loptu koju je ka petercu uputio Luka Jović, natrčao je češki fudbaler i udarcem u donji levi ugao savladao je golmana Bazela, za veliko slavlje svog tima.

Srpski reprezentativac Jović već u sledećem napadu imao je priliku da potvrdi trijumf Fiorentine, ali je udarac napadača “viole” završio na desnoj stativi.

Na kraju, Nikola Milenković i Luka Jović boriće se za trofej, u prvom finalu za Fiorentinu od 1990. godine.

U revanš meču polufinala ovog takmičenja, engleski klub je na gostovanju pobedio AZ Alkmara 1:0 (0:0), golom Pabla Fornalsa, u četvrtom mintu nadoknade meča.

On je posle odlične solo akcije šutirao sa 18 metara i pogodio donji levi ugao gola honadske ekipe.

“Čekićari” su u prvom meču na svom terenu u Londonu slavili 2:1 i ukupnim rezultatom 3:1 obezbedili su finalni meč, a rival u borbi za trofej biće im bolji iz duela Bazel – Fiorentina, koji je otišao u produžetke.