7. Septembra 2023.

Litvanci ubacili 100 poena Sloveniji – derbi Baltika za peto mjesto

Košarkaši Litvanije porazili su Sloveniju rezultatom 100:84 u razigravanju od 5. do 8. mesta na Svetskom prvenstvu u košarci.

Litvanci će se sa Letonijom boriti za peto mesto.

Luka Dončić je bio najefikasniji akter meča sa 29 poena.

Litvanije je mnogo bolje otvorila susret, ozbiljnije je shavtila ovo razigravanje i posle 10 minuta igre već je bila na dvocifrenoj prednosti.Litvanci su namestili ruku, hteo ih je šut sa distance i za razliku od Slovenije, mnoog su bolje igrali u odbrani.

Luka Dončić je sa osmehom krenuo u ovaj meč, ali i na njemu imao svoje momente kada se bunio zbog sudijskih odluka, ali ovaj put nije trpeo sankcije.

Početkom druge četvrine plejmejker Dalasa i Majk Tobi vezali su dve trojke, ali su Litvanci odmah tražili tajm-aut.

Usledio je period bez koševa, Litavnija je više od četiri minuta bila bez poena iz igre, Slovenije je to iskoristila i trojkama Dragića i Tobija prišla na minus četiri (47:43).

Ni to nije bilo dovoljno, Litvanci su oept preuzeli kontrolu i na poluvreme otišli sa velikih 10 poena prednosti.

Litvanija je i ovog puta živela od šuta za tri poena, svog najjačeg oružja u arsenalu, mada, protiv Slovenije su u Valančijunasu imali izuzetno moćnog aduta u reketu odakle su nanosili veliku štetu rivalu.

Valančijunas je utakmicu završio sa 27 poena i bio je daleko najefikasniji u pobedničkim redovima.

Kombinacija “mirne ruke spolja” (14 trojki) i dominacija NBA centra Litvancima su pomogle da održavaju dvocifrenu prednost gotovo sve vreme. Slovenija nije nijednom zapretila, niti prišla bliže, a već u začetku poslednje deonice sve je bilo rešeno.

Tada je Litvaniaj rezultatski odmakla i na velikih 20 poena prednosti i tada već obesmislial svaki dalji napor Dončića i družine.

Na kraju, Litvanija će se sa letonijom boriti za peto mesto na turniru, dok će Italija i Slovenija odlučiti o tome ko će biti šesti, a ko sedmi.