1. Juna 2023.

Liga Evrope je takmičenje u kojem na kraju pobijedi Sevilja!

U finalu su savladali Romu posle boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Majstor ovakvih utakmica Žoze Murinjo postavio je ekipu kako se i moglo očekivati. Prepustila je posed Sevilji i vrebala greške protivnika. Mada, prvu veliku priliku upravo je imala Roma, ali je Spinacola u 12. minutu šutirao pravo u Bonua.

Od tada je Sevilja preuzela posed, ali nije napravila ozbiljnije prilike. I upravo je to situacija koju voli Murinjo. Sačekao je da Sevilja pogreši. Ivan Rakitić izgubio je loptu na sredini terena u 35. minutu posle duela sa Kristanteom. Lopta je došla do Mansinija, koji je sjajno proigrao Dibalu, a Argentinac u svom stilu matirao Bonua za 1:0.

Posle toga utakmica je išla u jednom smeru. Sevilja je napadala, Roma se branila i pretila iz kontre. Međutim, za razliku od mnogih Murinjovih protivnika, Sevilja nije gubila glavu.

Krenula je u drugo poluvreme agresivnije, ali i konkretnije kako su ušli u igru Lamela i Suso. I rezultat je usledio već u 55. minutu. Posle centaršuta Navasa, očajno je reagovao Mansini, koji je loptu smestio u sopstvenu mrežu i Sevilja je izjednačila. Sevilja je pokazivala više ambicije da dođe do drugog gola, ali najbolje prilike do isteka 90. minuta imala je Roma.

Prvo je u 67. minutu Tejmi Ejbraham sa svega par metara propustio da donese novo vođstvo Vučici, a potom i Beloti u 84. minutu kada se sam našao oči u oči sa Bonuom. Marokanski golman oba puta sjajno je reagovao i nije dozvolio da njegova ekipa ponovo bude u minusu.

Očekivano, sami produžeci nisu doneli neke velike prilike. Bilo je jasno da se obe ekipe čuvaju za penale, koji su odlučivali pobednika Lige Evrope, treću godinu zaredom.

U penal seriji junak je bio Bonu. U drugoj seriji odbranio je udarac Mansiniju, a u trećoj je udarac Ibanjesa skrenuo ka stativi. Kod Sevilje svi su bili precizni Okampos, Lamela, Rakitić i na kraju Montijel, čiji se penal ponovio, jer mu je prethodno odbranio Rui Patrisio, ali je izleteo ranije sa gol linije.

Treba istaći da su Nemanja Matić i Nemanja Gudelj ostavili solidan utisak, posebno vezista Rome, koji je stigao sve da pokrije i izdržao na terenu skoro svih 120 minuta, pošto je izašao u 120. iz igre zbog povrede, baš kao i Gudelj.