“Nije toliko bitno kada će se to desiti, već je mnogo bitnije kakav će biti rezultat” i šta će se sve obezbediti za one građane koji žele da budu deo Rusije, poručio je Lavrov u današnjem intervjuu za “Rosija 24”.
On je dodao da vojnici na frontu koji se bore za Rusiju ne razmišljaju o tome kada će se završiti sukob, već se trude da “brzo, precizno i sa minimalnim gubicima”.
Eskalacija sukoba počela je od isporuke manjeg oružja Kijevu, istakao je Lavrov, dodajući i da činjenica što je kancelar Nemačke Olaf Šolc kazao da Berlin ne želi rat sa Rusijom ne znači da je to zapravo tako jer je on, kako je ocenio ruski ministar, sklon menjanju mišljenja.
Lavrov je kazao da Šolc ne želi da pogleda istini u oči kada govori da je sukob u Ukrajini počeo prošle godine februarskim dešavanjima.
Činjenica je da su još 2014. i 2015. godine bili potpisani Minski sporazumi kojima je trebalo da dođe do regulisanja situacije. Međutim, bivša kancelarka Angela Merkel sama je priznala da su sporazumi bili varka i da nisu kao cilj imali mir. Upravo tada je posejano zrno razdora, naglasio je Lavrov.
On je skrenuo pažnju i na to da je ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok već priznala da se nalazi u ratu sa Rusijom.
Ministar je prokomentarisao i američku politiku i društveno uređenje. Skrenuo je pažnju na to da su američki zvaničnici neretko govorili o posebnosti američke nacije, koju čine pripadnici različitih naroda, te da zbog toga akcenat ne treba praviti na istoriji i nacionalnom identitetu jednog naroda, već treba širiti takozvanu američku “demokratiju” slobode.
Šta to zapravo znači, upitao je Lavrov. Da li to znači da svi narodi koji imaju veliku istoriju treba da na nju zaborave?
Američka ubeđenost u svoju posebnost glavni je razlog zbog čega se danas preko Kijeva zapadne zemlje obračunavaju sa Moskvom, dodao je ministar. Vašington vodi jednu totalitarnu politiku, objasnio je, dodavši da se Rusija sada “nalazi u epicentru geopolitičke borbe”, dok se na Zapadu nadaju da će Rusiji naneti koban poraz nakon kojeg se ona neće moći oporaviti nekoliko decenija.
Oni koji se nalaze trenutno na frontu imaju najbitniji zadatak – oni su pravi heroji koji se danas bore protiv zapadne hegemonije, istakao je Lavrov.
On je skrenuo pažnju da su prvi problemi sa Krimom počeli onda kada su pučisti odlučili da “delegitimišu” ruski jezik, nakon čega su tamo poslali bandite, napomenuo je. Dodao je i da je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski ranije izjavio i da bi svi oni građani Ukrajine, koji osećaju da su jako bliski ruskoj kulturi, trebalo da napuste zemlju i odu u Rusiju. Na ovo sve, kako je upozorio Lavrov, niko nije reagovao u Evropi ili na Zapadu.