3. Augusta 2023.

Kvalifikacije za LŠ: Bajka Farana se nastavlja, Makabi je i bez Bahara mašina

Fudbaleri Ki Klaksvika sa Farskih Ostrva priredili su još jedno veliko iznenađenje – posle prvaka Mađarske Ferencvaroša eliminisali su i šampiona Švedske Haken.

Junak “Ribara” bio je neverovatni Arni Frederiksberg koji je postigao het-trik u Švedskoj, u revanšu, nakon što je dva puta bio strelac i protiv Mađara.

Farska Ostrva će tako prvi put u istoriji imati predstavnika u trećem kolu kvalifikacija elitnog evropskog takmičenja.

Ne mogu se više ni nazvati čudom rezultati koje postiže Ki Klaksvik, jer je u sredu uveče, u revanšu u Geteborgu, nakon 0:0 sa Farskih Ostrva – posle boljeg izvođenja penala eliminisao švedski Haken

U regularnom delu meča rezultat je bio 2:2, a nakon produžetaka 3:3.

Domaći su tri puta vodili. Kada su to uradili treći put činilo se da su i obezbedili prolaz, ali je prava napast za njih bio apsolutni heroj aktuelnih kvalifikacija Frederiksberg koji je novim pogotkom odveo meč na penal-rulet.

Ovaj fudbaler je i na startu penal serije pogodio mrežu Šveđana i tako najavio ogroman uspeh Farana koji su prolaskom u 3. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona obezbedili evropsku jesen u jednom od takmičenja pod okriljem UEFA.

Tragičari Hakena u penal seriji bili su Rigard i Sandberg koji su bili izvođači u četvrtoj i petoj seriji, tako da promašaj Gusiasa na drugoj strani nije bio koban po Farane.

Za goste je od starta meča igrao srpski internacionalac Deni Pavlović.

Važno je reći da je Ki Klaksvik i dalje neporažen u četiri meča tekućih kvalifikacija – protiv Ferencvaroša (0:0, 3:0) i Hakena (0:0, 3:3).

Podvig su ove večeri priredili i fudbaleri švajcarskog Serveta iz Ženeve pošto su sa igračem manje od 3. minuta (isključen Kriveli) dva puta uspeli da nadoknade rezultatski minus protiv Genka na strani – i potom prođu dalje nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Kvalifikacije za Ligu šampiona, 2. kolo

Sreda

Astana – Dinamo 0:2, (prvi meč 0:4)
Karabag – Rakov 1:1 (prvi meč 2:3)
Genk – Servet 2:2, penalima 1:4 (prvi meč 1:1)
Haken – Ki Klaksvik 3:3, penalima 2:4 (prvi meč 0:0)
Makabi Haifa – Šerif 4:1 (prvi meč 0:1)
Molde – Helsinki 2:0 (prvi meč 0:1)
Kopenhagen – Brejdabik 6:3 (prvi meč 2:0)
Galatasaraj – Žalgiris u toku (prvi meč 2:2)

Utorak

Panatinaikos – Dnjipro 2:2, prvi meč 3:1
BATE – Aris 3:5, prvi meč 2:6
Olimpija – Ludogorec 2:1, prvi meč 1:1
Slovan – Zrinjski 2:2, prvi meč 1:0

Makabi iz Haife plasirao se u naredno kolo iako je već posle 20 minuta imao ukupnih i neprijatnih 0:2 protiv moldavskog Šerifa. Gosti su u Haifu doneli “minimalac”, a potom su golom Talala iz penala “podebljali” vođstvo i prilično zakomplikovali situaciju za domaći sastav.

Na klupi Izraelaca možda nema više Baraka Bahara ali taj tim očito ima srce i energiju koja ga je krasila i dok je ekipu vodio sadašnji trener Zvezde.

Do kraja meča, uz nadljudske napore, Makabi je uspeo da postigne čak četiri gola i da ne primi nijedan. Doduše, bili su potrebni i produžeci pa da se u Haifi svira pobednička pesma.

Čeri je u 33. minutu sve pokrenuo, pogodio za 1:1, a možda i ključni gol postigao je Žaber pet minuta pre kraja (za produžetak), da bi grogiranog rivala potukli David u 105. i Šuranov u 107. minutu.

Nije bilo lako po Makabi ali je na kraju bilo ubedljivo.

U narednoj rundi Izraelci igraju protiv Slovana na čijem golu im stoji dobro poznat lik – Milan Borjan.