6. Oktobra 2024.

“Kurti za cilj ima potpunu integraciju sjevera u tzv. državu Kosovo”

Predsjednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Skupštine Srbije Milovan Drecun izjavio je danas da premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti ima za cilj da sever AP Kosova i Metohije (KiM) u potpunosti integriše u lažna država Kosovo.

“I to na način da se uspostavi puna institucionalna kontrola, odnosno da ima vlast u tim opštinama, da se instaliraju institucije te lažne države, da se onemogući rad institucija Srbije, da se jednostavno proteraju iz Republike Kosovo. On želi da uspostavi punu fizičku vlast sa policijom i specijalnim parapolicijskim jedinicama, sa namerom da se blagovremeno ubace pripadnici tzv. Kosovskih bezbednosnih snaga i to je kompletan sistem koji on radi“, rekao je Drecun Tanjugu.

On kaže da Kurti još nema potpunu kontrolu nad šest opština sa većinskim srpskim stanovništvom, ali ocjenjuje da je na najboljem putu da to uspostavi.

Ističe da Priština najavljuje obrazovni i zdravstveni sistem koji funkcioniše na severu bude nekako integrisan u tzv. kosovski.

“Tu jako obazrivi. To je osetljivo pitanje i verovatno su dobili nekako upustvo sa Zapada da postepeno rade na tome. Da preuzmu upravljanje bolnicama i školama,  pa da u školama naša deca uče da su Srbi počinili genocid, navodno nad Albancima 1999, a ne da su Srbi žrtvovani etnički i proterani”, poručio je Drecun.

Što se tiče imovine, Drecun ističe da se Priština drži teze, od jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, da je celokupna imovina države Srbije, koja je bila u AP KiM, postala imovina tzv. države Kosova. 

“I u tom smislu tumače i to da tu ne treba da bude nikakva srpska administracija,  neke srpske institucije i preuzimaju zato što imaju iza sebe policiju”, konstatovao je Drecun. 

On se posebno osvrnuo na delovanje obaveštajne agencije tzv. Kosova za koju je rekao da je daleko od očiju javnosti.  

“Tu imate službu koja je izuzetno aktivna na severu. Oni su u civilnoj odeći, ali imaju policijske legitimacije i nadležnosti. Učestvoli su u svim jednostavnim potezima koje preduzima Priština na severu Kosova. Od hapšenja, ispitivanja ljudi, stvaranja obaveštene mreže, ne samo na severu Kosova, nego i u centralnoj Srbiji. I tu je naročito aktivna jedna grupa  od 30-ak pripadnika koji su stalno stacionirani u južnom delu Kosovske mitrovice, ali izuzetno su prisutni”, naveo je Drecun.

Naglašava da Albanci vrbuju i Srbe i da postoje Srbi koje su uspeli da pridobiju  na svoju stranu, da rade u njihovu korist. 

“Stvarali su mrežu i u centralnoj Srbiji. To je samo jedan od indikatora kako oni deluju na podučju centralne Srbije i severa Kosova. Nažalost, imate pojedinice srpske nacionalnosti  koji su spremni da iz različitih razloga rade protiv interesa i opstanka i bezbednosti sopstvenog naroda. Dakle, Kurti je uspostavio kompletnu državnu strukturu na severu Kosova lažne države Kosova”, rekao je Drecun. 

On naglašava da Kurti ne namerava da preda vlast u četiri opštine na severu.

“Govori o tome da će negde krajem naredne godine biti opšti izbori i lokalni izbori. Gasi srpske institucije, institucije države Srbije, teroriše srpski narod, formira ogroman broj baza”, naveo je Drecun. 

Govoreći o bazama na severu, on je rekao da je tzv. kosovska policija imala devet objekata i da je izgradila dve nove baze, jednu na području Jasenovika, u Zubinom potoku, a drugu kod Leposavića, a da grade još nekoliko novih baza, gde može da bude i po sto pripadnika specijalnih jedinica. 

“Kad pogledate njihov raspored, vi vidite da je na severu prisutno negde oko 600 do 800 pripadnika tih specijalnih parapolicijskih jedinica. Zavisi od situacije kakva je. 

Onda vidite da je preko 4.000 hektara srpske zemlje ekspropriatisano za izgradnju  policijskih baza i za izgradnju vojno-policijske baze u selu Dren kod Leposavića. Tu je očito planirano da budu i pripadnici takozvanih kosovskih bezbednosnih snaga”, naveo je Drecun. 

On ističe da nije siguran da na KiM neće doći do sukoba i ističe procene KFOR-a i NATO-a.

“NATO je poslao sada jedinicu za brzo reagovanje od 200 ljudi, 50 pripadnika je na KiM, trenutno su integrisani u sastavu KFOR-a, a ostalih 150 pripadnika u Severnoj Makedoniji. Upravo su to snage koje treba da uvežbavaju masovno brzo raspoređivanje novih NATO snaga. Imate stratešku rezervu koja je takođe upućena na Kosovo i Metohiju, a oni kao da očekuju nekakve incidente, nekakve sukobe”, konstatovao je Drecun. 

Što se tiče Euleksa, Drecun je naveo da je on aerodrom u mestu Dumaš, u regionu Podujeva, ustupio pripadnicima tzv. kosovskih bezbednosnih snaga, kao i opremu koja je potrebna za funkcionisanje tog aerodroma.

“Pitanje je kako može Euleks, koji mora da bude statusno neutralan, da pomaže opremanje tzv. kosovskih beznosnih snaga i da im omogući da imaju aerodrom na raspolaganju. To je nešto što sigurno nije mandat EULEX-a, a oni su kao nekakav drugi prsten bezbednosti na KiM. Dakle, mnogo toga iz te bezbednosne sfere se dešava, a sve prolazi malo ispod pažnje javnosti zato što su političke teme prioritetne”, ocenio je Drecun. 

B92.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare