9. Septembra 2024.

Kurti glumi humanitarca da bi kolonizovao sjever KiM

Dok završava gradnju 40 kuća za Albance i „druge zajednice” na severu KiM, Priština planira da sazida još 200 objekata, ali krije gde će biti raspoređeni, a iz oba projekta Srbi su isključeni

Припадници Кфора на мосту на Ибру у Косовској Митровици (Фото Танјуг/СТР)

Dok katanči zgrade srpskih institucija na severu Kosmeta, onemogućavajući Srbima elementarne uslove za život, isleđuje političke predstavnike srpskog naroda, premijer privremenih prištinskih institucija Albin Kurti i njegov režim pokazali su da ne odustaju ni od demografskog inženjeringa i kolonizacije. Zbog toga je Priština nedavno najavila projekat izgradnje 200 kuća u severnom delu pokrajine, namenjenih Albancima, Bošnjacima, Romima i drugim etničkim grupama, svima izuzev Srba, koje vlasti tzv. Kosova sprovode s udruženjem „Siročad Balkana”, da bi sve imalo humanitarni prizvuk. Da Kurti nema nameru da odustane od ove ideje, potvrđuje i to što je pre nekoliko dana njegova vlada odobrila odluku kojom se predsedniku pomenutog udruženja Halilju Kastratiju daje na korišćenje imovina na period od 99 godina.

Uz sve to prištinski režim već privodi kraju gradnju 40 kuća, najvećim delom u Kosovskoj Mitrovici. Naravno, Srbi, koji čine 95 odsto stanovništva na severu, isključeni su i iz ovog projekta i sve to dok su povratničke kuće i ostala imovina njihovih sunarodnika južnog od Ibra po celom Kosmetu na udaru pljačkaša i ekstremista koji ih uništavaju. Kao i u mnogim drugim situacijama, nijednog momenta se niko od predstavnika međunarodnog faktora na Kosovu i Metohiji nije oglasio s pitanjem zašto Kurti ne pravi kuće i za Srbe.

Na udaru prvog projekta od 40 kuća našla su se najpre multietnička naselja u Kosovskoj Mitrovici, Brđani i Mikronaselje, gde su objekti već završeni, ali je nepoznanica u kojim opštinama je Kurtijeva građevinska mašinerija još gradila. Podatke ne iznose javno, kao što ne govore ni o detaljima gde će biti 200 novih kuća. Predsednik skupštine opštine severna Mitrovica Nedžat Ugljanin za „Politiku” nije mogao da kaže koliko će novim projektom biti sagrađeno kuća u Kosovskoj Mitrovici, osim što je rekao da je „ministarstvu za lokalnu samoupravu predato sto zahteva”. „Za nove kuće je apliciralo sto ljudi, ali sve ide preko Ministarstva za lokalnu samoupravu. Mi u ovaj projekat nismo uključeni. Ministarstvo ima svoje komisije koje već izlaze na teren”, kaže Ugljanin.

S obzirom na to da ni lokalna samouprava u severnoj Mitrovici, na čijem je čelu Bošnjak Erden Atić, koji je dobio tek nešto više od 500 glasova na izborima, uz bojkot Srba, ne zna koliko će se kuća graditi u ovoj opštini, stiče se utisak da se podaci o izgradnji kriju, ali na nagovor Prištine. Naime, iako je već dovršeno 40 kuća za „Albance i ostale zajednice”, nijednom za ovo vreme od proletos Kurti nije izašao s podatkom gde je i za koju zajednicu koliko objekata sazidano.

Ako je suditi po ovom projektu, koji podrazumeva 200 kuća, onda se može pretpostaviti da će i u narednom najviše biti raspoređeno u Kosovskoj Mitrovici, Brđanima i Mikronaselju, eventualno u multietničkom selu Suvi Do, dok je sam grad već prebukiran. Kada je u reč o opštini Zvečan, i tamo je pitanje gde će privremena kosovska vlada da uloži pare, ako se zna da Albanci žive u selima Vidomirić, Žaže, Boljetin i Lipa, ali i da su gotovo svi Albanci u tim selima skućeni i gravitiraju ka južnom delu Kosovske Mitrovice, gde ili imaju kuće, ili žive u stambenoj zgradi.

Pod znakom je pitanja da li će neko od albanskih seljana, koji stalno žive u ova četiri sela biti voljan da silazi u grad Zvečan, imajući u vidu da se ovo stanovništvo bavi poljoprivredom i stočarstvom. Na osnovu toga može da se pretpostavi da Kurti ovde namerava da nastani Albance iz drugih delova KiM, ne bi li kolonizovao sever. Pri tome, u opštini Zvečan živi vrlo mali broj Bošnjaka, kao i u opštini Leposavić, koji su skoncentrisani u selima Vračevo i Rvatska, ali oni uglavnom figuriraju ka opštini Novi Pazar, pa je moguće da ako im kosovska vlada napravi nove kuće, one će biti prazne. Ili će se i tu opet naseliti Albanci.

Inače, u opštini Leposavić tri sela su naseljena isključivo Albancima, ali i tamošnji živalj je uglavnom okrenut ka južnoj Mitrovici, povezan putem preko kopaoničkih visova sa ovim delom grada. U opštini Zubin Potok je jedno selo naseljeno Albancima –  Čabra, ali je i tamošnji živalj okrenut južnoj Mitrovici, pa je nepoznanica da li Kurti ima nameru da Albance iz tog sela naseli u sami Zubin Potok ili da im kuće izgradi u selu.

Kada su u pitanju Romi, Egipćani i Aškalije, tu se privremena kosovska vlada neće pretrgnuti jer se na severu KiM, po slobodnoj proceni, oni mogu izbrojati na prste obe ruke, s obzirom na to da je skoro 100 odsto Roma, Egipćana i Aškalija koji su posle 1999. godine bili u Leposaviću, Zvečanu i Kosovskoj Mitrovici dobilo trajni smeštaj i vratilo se uglavnom u mesta odakle su za vreme rata raseljeni. Osim što se ni u jednom od dva Kurtijeva projekta ne pominju Srbi, isključeni su i Goranci.

Foto:Tanjug.rs

Politika.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare