23. Januara 2025.

Krznene “mumije” stare i do 50.000 godina: Najzanimljiviji pronalasci u ruskom permafrostu

U svijetu je ukupno do sada pronađeno šest ostataka mamuta od kojih pet u Rusiji. Naučnici koji su ih pronašli i koji se bave njihovim istraživanjem nadenuli su svakome od njih čak i imena, tradicionalna, ruska, a svaki od njih poseban je na svoj način.

Večni led Jakutije je, bezuslovno, veliko nalazište “mumija” – u njemu se vekovima, pa i milenijumima čuvaju ostaci nosoroga, bizona, sabljozubih mačaka i, naravno, mamuta. Otkrića tih praistorijskih stanovnika Zemlje ima mnogo, ali su mladunci mamuta naučnicima nekako nainteresantniji. Toliko da svakome od njih daju i ime kada ga pronađu.

Dima – bebac mamuta star 39.000 godina

Mladunče mamuta po imenu Dima, staro između 6 i 7 meseci, je jedan od retkih primeraka ove zveri koji je u potpunosti očuvan. Njegovo otkriće 1977. godine dogodilo se potpuno slučajno, kada ga je bagerista, radeći svoj posao, iskopao iz permafrosta. Nažalost, odmah nakon toga dogodio se peh: dok su naučnici jurili ka mestu otkrića prvog mamuta, oko njegovog tela okupili su se psi lutalice, koji su tu tumarali  i koji su ga delimično pojeli. Kako su stručnjaci kasnije ustanovili, Dima je pre oko 39.000 godina verovatno u hodu povredio nogu i tako ranjen zapeo u blatu, iz koga nije uspeo da se izvuče.

Dima – bebac mamuta star 39.000 godinaРИА Новости / Андрей Зима

Mamuta Mašu slučajno su otkrili moreplovci

Ženka mamuta stara tek 2, najviše 3 meseca otkrivena je 1988. godine na poluostrvu Jamal i to zahvaljujući moreplovcima, koji su primetili njeno majušno telo na ušću rečice Juribetejaha i zaliva Obska guba. Međutim, budući da je dugo vremena Maša provela van večnog leda, njeni ostaci si bili u zavidnom stanju: nije se očuvalo ni krzno, ni koža, a ni veći deo glave, kao ni surla. Jedino što je od nje ostalo bili su unutrašnji organi, odlično mumificirani, na osnovu kojih su naučnici i uspeli da ustanove njen pol, uzrast i to da je živela otprilike kada i mamut Dima, pre oko 39.000 godina.

Mamuta Mašu slučajno su otkrili moreplovciРИА Новости / М. Дмитриев

Ljuba – mamut koji je dobio ime po ženi svog pronalazača

Ostaci Ljube, duge 94 centimetra, pronađeni su 2007. godine, takođe sasvim slučajno kada je jamalski lovac po imenu Jurij Hudi išao u jedan od svojih pohoda na divljač. Otkrivši telo mamuta, koje je bilo fantastično očuvano, pa nije izazivalo sumnje da je u pitanju neka druga divlja životinja, Jurij mu je nadenuo ime Ljuba, u čast njegove supruge. Ovaj primerak je jedan od najbolje očuvanih primeraka pripadnika ove vrste, iako je potencijalno dosta starijih od prethodna dva – istraživači procenjuju da je Ljuba stara između 37 i 41 hiljade godina. Inače, na osnovu njenih ostataka naučnici su zaključili i da su falange na kopitima mamuta od istog “materijala” kao i ljudski nokti.

Ljuba – mamut koji je dobio ime po ženi svog pronalazačaРИА Новости / Игорь Зарембо

Juka je jedan od “najsvežijih” primeraka mamuta

Ostaci mamuta starog između 6 i 9 godina, koga su načnici nazvali Juka, su u momentu pronalaska bili teški 106 kilograma. U pitanju je ženka, koja je za života bila visoka 165 centimetara, a duga oko 205 centimetara (bez surle i repa). Njeno otkriće dogodilo se 2010. godine u mestu Jukagir, po kome je ona i dobila ime. Ovaj pronalazak je jedinstven po tome sto su se sačuvali i Jukino krzno i meka tkiva, pa čak i mozak, koji su naučnicima poslužili kao osnova za određivanje starosti. Analiza je pokazala da je Juka živela pre oko 28.000 godina. Na njenom telu postojali su tragovi zuba drugih praistorijskih predatora, kao i posekotine koje su joj naneli ljudi iz daleke prošlosti.

Juka je jedan od “najsvežijih” primeraka mamutaРИА Новости / Виталий Белоусов

Jana – poslednji pronađeni mamut i miljenica istraživača

U junu 2024. godine u Jakutiji, nedaleko od Batagajskog kratera, pronađen je i poslednji, peti po redu primerak mamuta – ostaci mladunčeta su, kako se procenjuje, stari oko 50.000 godina i jako su dobro očuvani. Ovo je, inače, i najstariji od svih do sada otkrivenih primeraka ove zveri, ali i jedno od najboljih ikada, ne samo u Rusiji, već i u svetu. Visina mladunčeta ženskog pola starog oko godinu dana u grebenu iznosi 120 centimetara, a dužina tela – nešto manje od 2 metra. Svoje ime, ova nekada krznena “mumija” duguje istoimenoj reci, Jani. Koje još tajne krije njeno telo tek treba da se otkrije – trenutno ga istražuju naučnici u jakutskoj NEFU laboratoriji.

Main photo:© РИА Новости / Алексей Куденко

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare