“U tome nema ništa suštinski novog. Seul je, i u pogledu sankcija i uopšte, zauzeo neprijateljski stav. Ovo je samo nastavak. Nažalost, sve više zemalja će biti uvučeno u sukob. Slanje oružja će samo indirektno pokazati da je određena zemlja u nekoj fazi uključena u sukob”, rekao je Dmitrij Peskov.
Ranije je južnokorejski predsednik Jun Suk Jul rekao za Rojters da bi Seulu bilo teško da, ako se u Ukrajini pojavi situacija koju “međunarodna zajednica ne može da toleriše”, Kijevu pruža samo humanitarnu ili finansijsku podršku, već bi razmislio o vojnoj pomoći Ukrajini.
Zapad bi, umesto da neosnovano optužuje Rusiju, mogao da posveti više pažnje istrazi terorističkih napada na Severni tok, rekao je Peskov i dodao da su izjave o ruskim planovima za sabotažu u Evropi netačne.
Mediji su ranije objavili detalje zajedničke istrage novinara Danske, Norveške, Finske i Švedske, u kojoj se navodi da Rusija priprema moguću sabotažu na energetskim objektima u nordijskim zemljama.
“Mediji pomenutih zemalja su napravili grešku prilikom istrage, opet bezrazložno više vole da za sve krive Rusiju. Preporučujemo im da više pažnje posvete temi terorističkog napada na Severni tok i potrebi za transparentnom, što skorijom i detaljnom međunarodnom istragom terorističkih napada bez presedana”, rekao je Peskov tokom razgovora sa novinarima.
Rusija najoštrije osuđuje akcije ukrajinske policije u Kijevsko-pečerskoj lavri, istakao je Peskov odgovarajući novinarima.
Ranije je Savez pravoslavnih novinara Ukrajine javio da je policija došla na teritoriju manastira i da blokira ulaz. Advokat Kijevsko-pečerske lavre rekao je da je protiv predstavnika policije podneta prijava zbog kršenja zakona.
“Naš stav je odavno poznat, i mi smo mu dosledni, najoštrije osuđujemo ove akcije”, rekao je Peskov odgovarajući na pitanje kako Moskva reaguje na ove događaje.