19. Januara 2023.

Kraj za Ruda, Zvereva i Frica, pobjede Pliškove, Đorđi i Vekić

Od Norvežanina je bio bolji 39. igrač sveta, Amerikanac Dženson Bruksbi, 6:3, 7:5, 6:7 (4), 6:2.

Treba reći da se Norvežanin povredio tokom drugog seta, ali se posle ukazane pomoći nije kretao tako loše, pa je meč potrajao još dva seta. Bruksbi je u početnom setu posle 3:3 uspeo da napravi dva brejka, dobije tri gema u nizu za 6:3. U prvih pet gemova drugog seta videli smo brojne brejk lopte za obojicu, a brejkove su razmenili u trećem i četvrtom gemu. U finišu seta, Bruksbi je u 12. gemu opet oduzeo servis Rudu za 7:5, posle čega je Kasper zatražio lekarsku intervenciju u svlačionici.

Bruksbi je prednost da se Kasper nije kretao dobro iskoristio maksimalno, posle 2:2, stigao je do 5:2 uz brejk u šestom gemu trećeg seta. Veliku šansu je propustio Dženson u tom trećem setu na 5:3, imao je tri meč lopte, ali nije ih iskoristio, Rud se vratio, stigao do 5:5 i ptom do taj-brejka koji je dobio sa 7:4. Otišao je u svlačionicu, pauza je trajala punih 14 minuta i Rud kao da se potom ohladio.

Bruksbi je zaigrao furiozno u tom setu, stigao do 3:0, pa brejkom i do 4:1 i nije bilo povratka za Ruda. U narednom kolu Bruksbija očekuje meč sa sunarodnikom Tomijem Polom koji je pobedio Alehandra Davidoviča Fokinu sa 6:2, 2:6, 6:7 (4), 6:3, 6:4.

Posle Kaspera Ruda, u drugom kolu Australijan opena eliminisani su Aleksandar Zverev i Tejlor Fric.

Saša Zverev eliminisan je od “laki luzera” Majkla Moa (6:7 (1), 6:4, 6:3, 6:2), dok je Fric, deveti teniser sveta, takmičenje završio porazom od Alekseja Popirina (7:6 (4), 6:7 (2), 4:6, 7:6 (6), 2:6).

Zverev je i u prvom kolu bio “na konopcima”, ali uspeo je da se izvuče – nešto što sada nije bio u stanju.

Nemac se vraća iz povrede, očigledno je van forme i to je bilo evidentno u ova dva gola Australijan opena. “Laki luzer” Majkl Mo odigrao je dobar tenis, ništa spektakularno, ali dovoljno da pobedi.

Koristio je poklone koje je dobijao, stekao sampouzdanje i na kraju zasluženo slavio.

Amerikanac u borbi za četvrto kolo igraće Džej Džej Volfa.

Na drugoj strani, Fric, koji je takođe van forme, izgubio je od domaćeg takmičara, Alekseja Popirina.

U maratonu koji je trajao tačno četiri sata, Popirin je slavio posle pet setova.

Viđena su čak tri taj-brejka i zanimljivo da su dva pripala Fricu, međutim, nedovoljno da bi se došlo do pobede.

Popirina u trećem kolu čeka Amerikanac Ben Šelton.

Andrej Rubljov je uspeo da se plasira u treće kolo na Australijan openu.

Moskovljanin je posle 165 minuta igre pobedio Finca Emila Rusuvorija, 6:2, 6:4, 6:7 (2), 6:3.

Šesti teniser sveta je odlično krenuo, uz dva brejka stigao do prednosti od 4:0.

U osomom gemu iskoristio je tek petu set loptu za 6:2.

U drugom setu, Rubljovu je bio dovoljan brejk u devetom gemu za 5:4, da bi potom spasao tri brejk lopte u narednom gemu, te iskoristio drugu set loptu za 6:4.

Rusuvori je u trećem setu imao brejk, vodio je sa 5:2, ali je Rubljov uzvratio, stigao do 5:5, a potom i taj-brejka.

Tu je Rusuvori bio bolji, dobio taj deo igre sa ubedljivih 7:2.

Ipak, Moskovljanin se brzo stabilizovao, uz brejk stigao do 3:0 i tu prednost nije ispustio, dobio je taj deo igre sa 6:3.

U narednom kolu će igrati sa Britancem Danom Evansom koji je pobedio Žeremija Šardija, 6:4, 6:4, 6:1.

U treću rundu je prošao i Amerikanac Ben Šelton, on je bio bolji od Nikolasa Jarija iz Čilea, 7:6 (3), 7:6 (3), 7:5.

Amerikananci Džej Džej Volf i Tomi Pol obezbedili su plasmane u treće kolo singla u Melburnu.

Volf je odigrao sjajno protiv 26. igrača sveta, Argentinca Dijega Švarcmana i slavio sa 6:1, 6:4, 6:4 posle 104 minuta igre.

Veoma slabo je odigrao Dijego, nije to bio onaj igrač koji je bio i među deset najboljih ne tako davno, dok je Volf pogodio 16 asova i zasluženo slavio.

Dva brejka u početnom setu, u drugom i šestom gemu donela su mu glatkih 6:1.

U drugom i trećem setu je do brejka stizao u devetom gemu, tako da je lako odservirao za set i pobedu.

Njega u narednom kolu čeka bolji iz okršaja Majkla Moa i Aleksandera Zvereva.

Još jedan Amerikanac je našao mesto među 32 najbolja.

Tomi Pol je protiv Alehandra Davidoviča Fokine odigrao pravi maraton, posle tri sata i 52 minuta slavio je sa 6:2, 2:6, 6:7 (4), 6:3, 6:4.

Britanac Danijel Evans plasirao se u treće kolo na Australijan openu.

Britanac, 30. na svetskoj listi, pobedio je iskusnog Francuza Žeremija Šardija posle 119 minuta igre, 6:4, 6:4, 6:1.

Reklo bi se rutinska pobeda Evansa koji je izgubio svega devet gemova.

Evans je u početnom setu vodio sa 3:1, ali je Šardi uspeo da vrati brejk i stigne do 3:3.

Ipak, odmah je usledio ribrejk, a to je Evansu bilo dovoljno za početni set.

U drugom je do brejka došao odmah na startu, i to mu je bilo sasvim dovoljno da na kraju sačuva prednost.

Usledio je potpuni par Francuza koji je dozvilio tri brejka, pa je na kraju Evans iskorostio treću meč loptu.

U trećem kolu će igrati protiv pobednika meča između Andreja Rubljova i Emila Rusuvorija.

Braća Ivan i Matej Sabanov nisu uspeli da se plasiraju u drugo kolo Australijan opena u dublu.

Oni su posle dva sata i 12 minuta igre poraženi od Tomislava Brkića i Gonzala Eskobara, 1:6, 7:6 (3), 6:4.

Braća Sabanov su odlično počeli, uz dva brejka lako dobili početni set sa 6:1.

U drugom setu su na 4:5 morali da spasavaju set loptu, uspeli su u tome, ali su izgubili kasnije u taj-brejku sa 7:3.

Treći set je do polovine bio izjednačen (3:3), Matej i Ivan nisu iskoristili šest brejk lopti u drugom i šestom gemu i to im se osvetilo.

Brkiću i Eskobaru je bio dovoljan brejk u sedmom gemu da dođu do pobede.

Dušan Lajović i Rus Aslan Karacev nisu uspeli da se plasiraju u drugo kolo dubla na Australijan openu.

Poraženi su od Santjaga Gonsalesa i Eduara Rože-Vaslena, 6:4, 6:4.

Meč je trajao kupno 75 minuta i Karacev i Lajović su imali svoje šanse koje nisu iskoristili.

Posle 0:2 u početnom setu, stigli du do 2:2, ali onda nisu iskoristili brejk loptu.

Popustili su u desetom gemu kada su dozvilili protivnicima brejk i set, 6:4.

I u drugom setu su poklekli u poslednjem gemu, kada su Gonsales i Rože-Vaslen iskoristili prvu brejk i meč loptu.

Karolina Pliškova, nekada prva igračica sveta, igraće u trećem kolu Australijan opena.

Čehinja je posle 77 minuta igre savladala Juliju Putincevu, 6:0, 7:5.

U prvom setu je sve išlo glatko za Čehinju koja je uz tri brejka za 19 minuta završila posao.

Putinceva je proigrala tek u drugom setu, sa 0:2, stigla je do 4:3, ali je stala.

Pliškova je u osmom gemu vratila brejk za 4:4, da bi na 5:4 propustila dva meč lopte na servis protivnice.

Uspela je da iskoristi prvu narednu, u 12. gemu.

Nju u narednom kolu čeka okršaj sa boljom iz duela Stefanini – Gračeva.

U narednom koolu je i Italijanka Kamila Đorđi, ona je slavila protiv Ane Šmijedlove, 6:4, 6:3.

Prošla je i Dona Vekić koja je bila bolja od Ljudmile Samsonove iz Rusije, 6:3, 6:0.

Belgijanka Elize Mertens plasirala se u treću rundu Australijan opena.

Ona je posle 73 minuta igre bila bolje od 57. igračice sveta, Amerikanke Lorin Dejvis, 6:3, 6:4.

Dejvisova je imala brejk i vodila je sa 2:0 u početnom setu, ali je ispustila konce igre i dozvolila preokret.

Mertens je napravila dva brejka i u narednih osam dobila šest gemova za 6:4.

U drugom su bile izjednačene sve do 3:3, kada je Mertens opet pojačala.

Dobila je tri gema u nizu uz dva brejka i stigla do plasmana mežu 32 najbolje.

Njena protivnica u trećem kolu biće Beloruskinja Arina Sabalenka koja je pobedila Šelbi Rodžers sa 6:3, 6:1.