Nakon što su pali informacioni sistemi širom svijeta, oglasila se i kompanija čiji je softver “krivac” za pad platforme Windowsa, na kojoj su se nalazili pogođeni programi.
Džordž Kurc, šef uprave Crowdstrikea, je rekao da je najvažnije da nije u pitanju hakerski napad.
“Crowdstrike aktivno radi sa svojim klijentima koji su pogođeni defektom otkrivenim u jednom apdejtu za uređaju koji rade na operativnom sistemu Windows. Ovo nije uticalo na Mac i Linux računare. Ovo nije sigurnosni incident ili kibernetički napad”, poručio je Kurc.
Prema njegovim riječima, problem je identifikovan, izolovan, a već je aploudovana sigurnosna zakrpa.
“Korisnike upućejemo na portal za podršku, gdje mogu skinuti najnovije zakrpe. Nastavićemo kontinuirano omogućavati pristup najnovijim podacima i zakrpama”, rekao je.
Kurc je rekao da je organizacijama preporučeno da ostvare komuniciraju s predstavnicima Crowdstrikea putem službenih kanala.
“Naš tim je potpuno mobilizovan kako bi omogućio stabilnost svih naših klijenata”, stoji u saopštenju
Šta je u stvari Crowdstrike, i kako je kvar pomrsio konce institucijama širom sveta?
Crowdstrike je kompanija za sajberbezbednost osnovana 2011. godine, sa ciljem da zaštiti najveće svetske kompanije i hardvere od sajber pretnji i drugih ranjivosti.
Specijalizovani su za bezbednosnu zaštitu krajnjih korisnika, i sprečavanje zlonamernih softvera ili fajlova da napadnu korporativne mreže sa uređaja koji se povezuju na njih, kao što su telefoni i laptopovi.
Takođe, nude usluge zaštite podataka kompanija koje su prešle sa čuvanja podataka “pod sopstvenim krovom”, na tzv. “cloud” provajdere.
Ovu firmu, sa sedištem u Teksasu, osnovali su preduzetnici Džordž Kurc, koji je i dalje izvršni direktor, i Dmitrij Alperovič.
Među njihovim glavnim klijentima su globalne investicione banke, univerziteti, a kao što vidimo, i mnogi svetski aerodromi, odnosno sistemi na njima.
Jedan od glavnih proizvoda kompanije je CrowdStrike Falcon, koji je na zvaničnoj internet-stranici opisan kao sistem “obezbeđivanja indikatora napada u realnom vremenu, hiperpreciznog otkrivanja i automatizovane zaštite” od mogućih sajbet pretnji.
CrowdStrike Falcon koriste hiljade kompanija širom sveta za zaštitu podataka, a ranije ove nedelje najavljeno je da će biti ažuriran kako bi dobio “brzinu i preciznost bez presedana” kada je u pitanju otkrivanje zlonamernih programa.
U saopštenju objavljenom na sajtu kompanije Crowdstrike, stoji je da je verovatno problem sa ažuriranjem Falcon sistema ono što je izazvalo svetske probleme.
Inače, promene unete ažuriranjem su su u međuvremenu poništene, a kompanijama koje koriste taj softver je poslata sugestija o potencijalnom rešenju.
U najnovijem saopštenju kompanije Microsoft stoji da su “svesni problema koji utiče na Windows uređaje zbog ažuriranja sa softverske platforme treće strane”.
“Očekujemo da će doći do rešenja”, rekao je portparol Microsofta.
(Index.hr)