2. Januara 2025.

Koliko nam je vremena potrebno da sagorimo “praznične” kalorije i skinemo višak kilograma

Ruska salata, pečenje, sarme, kolači – bez njih je prazničnu trpezu praktično nemoguće zamisliti. Problema sa viškom kilograma verovatno ne bi ni bilo da smo u hrani umereni, ali tokom praznika se većina nas malo zanese. Kako skinuti masne naslage koje su se “zalepile” za stomak i bokove i koliko će nam vremena za to biti potrebno?

Blage (ili ne tako blage) oscilacije u telesnoj masi su česta pojava tokom praznika, a skinuti višak kilograma mnogima se čini kao nemoguća misija. Ali, u stvarnosti to i ne bi trebalo da bude toliki problem, jer su naučnici izračunali koliko nedeljno treba da vežbamo kako bismo se vratili na kilažu koju smo imali i pre praznika. 

Koliko je vremena potrebno za prve uočljive rezultate

Optimalno trajanje fizičke aktivnosti na nedeljnom nivou trebalo bi da iznosi oko dva i po sata (150 minuta), odnosno najmanje po 30 minuta pet dana sedmično, pokazalo je najnovije istraživanje naučnika. Ali – koliko nedelja uzastopno je potrebno da se primete prvi značajniji rezultati? Stručnjaci kažu najmanje osam, odnosno puna dva meseca, ako ne i malo više od toga. 

“Najmanje 150 minuta nedeljno aerobnih vežbi umerenog intenziteta potrebno je da bi se postigli značajniji rezultati”, naveo je stručnjak iz oblasti epidemiologije doktor Ahmad Džajedi, a preneo Gardijan. Pridržavajući se ove dinamike osobe koje su tokom praznika dobile koji kilogram viška mogu izgubiti i do 5 procenata telesne mase, ali i smanjiti rizik od srčanog i moždanog udara. 

Kako uklopiti fizičku aktivnost u svakodnevni život

Za mnoge je brojka od 150 minuta nedeljno zastrašujuća, ali stručnjaci smatraju da je to samo predrasuda. Tih 150 minuta moguće je rasporediti jako dobro i uklopiti ih u svakodnevne aktivnosti, prenosi Dejli Mejl. Jedan od načina da svaki dan umereno vežbate barem 30 minuta jeste da do posla idete peške (ceo put ili makar jednu deonicu) ili da umesto lifta koristite stepenište.

Iako bi najbolje za organizam bilo da fizička aktivnost ima svoj kontinuitet, stručnjaci su ustanovili da čak i oni koji “kampanjski” vežbaju i svojih 150 minuta podele u, primera radi, dva dana vikenda, imaju vrlo slične rezultate. Dakle, nema izgovora – svaki vid fizičke aktivnosti će doneti dobrobit telu (i umu) nakon praznika, samo ukoliko pred sobom imate jasan cilj.

Nije sve samo u vežbanju, nešto je i u ishrani

Osim toga, nakon praznika bi trebalo regulisati ishranu (kada već nismo uspeli da odolimo hrani i slatkišima tokom njih) i po mogućnosti izbaciti iz dnevnog menija svu ultraprerađenu hranu, gazirane, zaslađene i energetske napitke. Istina, ove navike su duboko ukorenjene, kao i sedentarni način života, ali zarad zdravlja treba voditi računa o tome šta unosimo u organizam i koliko se krećemo.

Kako pokazuju pojedina istraživanja, to kolika će biti naša telesna masa na 80 procenata zavisi od načina ishrane, dok je za preostalih 20 posto odgovorna količina fizičke aktivnosti. Prosečno, žene bi, po mišljenju stručnjaka, trebalo da tokom dana unesu oko 2.000 kalorija kako bi održale zdravu masu, dok je za muškarce preporučljivo oko 2.500 kalorija dnevno.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare