I dok VI donosi brojne prednosti, postavlja se pitanje koliko je opasna. Da bismo shvatili ovu opasnost, moramo razmotriti nekoliko ključnih aspekata.
Druga zabrinutost tiče se bezbjednosti. Postoji mogućnost da zlonamjerni pojedinci ili organizacije iskoriste VI za zlonamerne svrhe, uključujući sajber napade, širenje dezinformacija i druge oblike štete. Takođe, greške u kodiranju VI sistema mogu dovesti do ozbiljnih posljedica, kao što su havarije autonomnih letjelica ili nesreće u industriji.
Takođe, zabrinutost se javlja i u vezi sa gubicima radnih mjesta. Automatizacija poslova uz pomoć VI može dovesti do masovnog otpuštanja radne snage, što ima ekonomske i socijalne implikacije, prenosi Glas Srpske
Na kraju, treba razmotriti i moralnu dimenziju kontrole nad VI. Kako se tehnologija razvija, pitanje vlasništva nad VI sistemima postaje ključno. Ko treba da bude odgovoran za odluke koje donosi VI? Kako sprečiti koncentraciju moći u rukama malog broja entiteta?
Ključ za suzbijanje potencijalnih opasnosti vještačke inteligencije leži u razvoju odgovarajućih zakonodavnih okvira, etičkih smjernica i naprednih bezbjednosnih mjera. Samo kroz sveobuhvatan pristup možemo ostvariti ravnotežu između napretka i bezbjednosti u svijetu vještačke inteligencije.
Foto: LaNoticia
Izvor: Glas Srpske