Na svetu ima oko 2 milijarde mališana i svako od njih od Deda Mraza očekuje novogodišnji pokon. Kojom brzinom bi irvasi trebalo da vuku Deda Mrazove sanke da bi paketić stigao do svakog deteta?
“Padaju, padaju s neba bele zvezde, sanke Deda Mraza preko brda jezde”, pesmica je koju svi mališani, a i njihovi roditelji, znaju napamet. Ali, da li ste se ikada zapitali kojom bi to brzinom trebalo da jezde Deda Mrazove sanke da bi svako dete koje je ove godine bilo dobro dobilo svoj poklon? Naučnici nisu bili lenji i izračunali su tačnu brzinu kretanja sanki, a ujedno otkrili i da li bi pri toj brzini irvasima stvarno bili crveni nosevi.
Deda Mraz za noć pređe rastojanje od Zemlje do Sunca, krećući se neverovatnom brzinom
Budući da na zemlji ima oko 2 milijarde mališana, Deda Mraz bi trebalo da u novogodišnjoj noći pređe ukupan put od 144 miliona kilometara, što je skoro isto koliko ima od Zemlje do Sunca. “Da bi se ispod novogodišnje jelke svakoga od mališana našao paketić, irvasi bi sanke Deda Mraza trebalo da vuku brzinom od čak 8,2 miliona kilometara na čas”, izračunala je doktor Laura Nikol Drajsen, astronom. I to ako bi radio non-stop, bez pauze. Ako bi želeo da negde stane da prezalogaji ili odrema, izgubljeno vreme bi morao da nadoknadi, i to tako što bi irvase ubrzao do 107 miliona kilometara na čas. Zvuči neverovatno, ali brzina kretanja sanki objašnjava i mnoge druge stvari.
Kako se Deda Mraz provuče kroz dimnjak
Jedna od tih stvari jeste i kako Deda Mraz, onako debeljuškast, uspeva da se provuče kroz dimnjak kako bi deci ostavio poklone ispod jelke. Naime, prema specijalnoj teoriji relativiteta Alberta Ajnštajna, objekti koji se kreću tolikom brzinom (brzinom koja je približna brzini svetlosti) imaju sposobnost gotovo potpune kompresije. Drugim rečima, Deda Mraz se, krećući se sankama od kuće do kuće, od dimnjaka do dimnjaka, “spljeska”, pa mu ni najuži prolaz nije prepreka.
Inače, Deda Mrazu bi, da bi ušao u kuću, ostavio paketić ispod jelke i izašao iz kuće, bilo potrebno samo 0,2 milisekunde! Poređenja radi, brzina kojom trepćemo je 0,2 sekunde – hiljadu puta više.
Da li je nos irvasa zaista crvene boje
Irvasi koji vuku Deda Mrazove sanke takođe su bili predmet istraživanja naučnika, a konkretno – boja njihovih noseva. Navikli smo da su u crtanim filmovima, u knjigama za decu i na igračkama oni drečavo crvene boje, ali, u stvarnosti to ne bi bilo baš tako. “Pri brzini kojom oni proleću, boja nosa bi se menjala od svetlo narandžaste dok prilaze kući, do tamno crvene, skro crne, kako od nje odmiče. A znači – niko nikada nije video njegov crven nos. Ovo se u fizici objašnjava Doplerovim efektom, pri kome se usled kretanja menja i frekvencija talasa”, pojasnila je Laura Nikol Drajsen u intervjuu za Dejli Mejl.
RTbalkan.