31. Augusta 2023.

Ko je novi britanski ministar odbrane?

“Uhvaćen je u zločinu” ali tek nakon što je zaboravio da se izloguje sa svog naloga dok je pokušavao da obriše deo o svom gafu tokom kampanje za međuizbore 2007. godine

Grant Šaps, doskorašnji ministar za energetsku bezbednost u vladi britanskog premijera Rišija Sunaka, preuzeće resor odbrane od odlazećeg ministra Bena Volasa, koji je ranije danas podneo ostavku.

Taj pedesetčetvorogodišnji političar važi za jednog od iskusnijih u vladajućoj Konzervativnoj partiji, a poslednjih godinu dana obavljao čak pet različitih ministarskih funkcija – što je neuobičajeno čak i za haotičnu britanski politiku.

Šapsu, kao i mnogim drugim britanskim političarima, kontroverze nisu strane. On se 2012. našao u centru pažnje, kada je otkriveno da je anonimno uređivao sopstvenu stranicu na Vikipediji, gde je uklonio odeljak o svom uspehu u školi, ali i deo u kom je pisalo da je “sklon gafovima”.

On je, takođe, na toj internet enciklopediji dodavao i delove u kojima sebe predstavlja u pozitivnom svetlu, kao primer navodeći svoj rad sa beskućnicima.

Pišući u trećem licu, dodao je: “Njegov rad je postao dovoljno uticajan u sektoru pomoći beskućnicima da su se, kada je u maju 2008. pokrenuo Fondaciju za beskućnike sa liderom konzervativaca Dejvidom Kameronom, svi vodeći ljudi iz sektora pridružili savetodavnom panelu te Fondacije”, objavio je “Gardijan” 2012. godine.

On je na kraju “uhvaćen u zločinu” – ali tek nakon što je zaboravio da se izloguje sa svog naloga dok je pokušavao da obriše deo o svom gafu tokom kampanje za međuizbore 2007. godine.

Šapsova karijera kao urednika na Vikipediji okončana je kada mu je nalog suspendovan – i to zbog pokušaja da na tom sajtu “ocrni” svoje rivale unutar Konzervativne partije. 

“Gardijan” podseća i na još jedan Šapsov “gaf”, odnosno na to da se on 2005. godine pod pseudonimom Majlk Grin predstavljao kao “guru za internet marketing” i pokrenuo firmu za prodaju preko interneta “HauTuKrop”.

On je 2007. godine, koristeći pseudonim, tvrdio da njegove mušterije “zagarantovano mogu da zarade 20.000 dolara za 20 dana“, a da će im on u suprotnim vratiti novac – ali tek nakon što potroše 200 dolara na kupovinu njegovog softvera.

Šaps je kasnije tvrdio da je koristio ime Majkl Grin “kako bi posao odvojio od svog političkog rada“.

Novi britanski ministar odbrane se našao na udaru kritika i kada je otkriveno da je on trebalo da dobije tokene kriptovaluta u vrednosti od više stotina hiljada funti kao platu za savetovanje blokčejn startapa “OpenBriks”, i to pre nego što su ti tokeni pušteni u javnu trgovinu.

U registru finansijskih interesa članova Parlamenta, Šaps je ovu ulogu naveo kao “neplaćenu”.

Kako je preneo Bi-Bi-Si, Šapsovo imenovanje na mesto ministra odbrane je naišlo na “pomešane reakcije”, a mnogi su ga kritikovali zbog nedostatka vojnog iskustva.

Šaps nije gubio vreme i svega nekoliko minuta nakon što je potvrđeno da će postati ministar obrane je na društvenoj mreži Iks napisao da će “nastaviti sa podrškom Ukrajini u borbi protiv Putinove varvarske agresije“.

Zanimljivo je i to da je on u svojstvu ministra za energetiku Ukrajinu posetio prošle nedelje. 

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare