28. Jula 2023.

Kina tjera Pentagon da nabavlja galijum iz otpada drugih proizvoda

Svojim odgovorom na sankcije SAD, kontrolom izvoza elemenata potrebnih za proizvodnju čipova, Kina tera Pentagon da nabavlja galijum iz otpada drugih proizvoda

Ministarstvo odbrane SAD do kraja godine trebalo bi da izda prvi ugovor o povratu galijuma američkim i kanadskim firmama. Pentagon raspolaže rezervama germanijuma ali ne i galijuma koji koristi u različite svrhe poput: radara, telekomunikacionim uređajima i visoko efikasnih čipovima, piše Tom’s Hardware. Uvođenjem izvoznih kontrola na elemente koji se koriste u proizvodnji silicijumskih čipova kao reakcije na američke sankcije, Kina tera Pentagon da sada u stvari, mora da nabavlja galijum iz otpada umesto da ga uvozi ili rudari.

Pentagon je ukazao da je najbrži način da se materijali potrebni za proizvodnju čipova učine ponovo dostupnim u Sjedinjenim Američkim Državama je putem povrata iz postojećih tokova otpada, umesto rudarenjem.

Kina je, inače, najveći svetski izvor ovog metala, jer sama obezbeđuje čak 80 posto njegovih globalnih zaliha. Situacija sa germanijumom koji je sada takođe pod kontrolom izvoza iz Kine je slična jer se 60 odsto njegovih zaliha nalazi u ovoj azijskoj državi.

Galijum može da izdrži visoke napone na visokim temperaturama i igra ključnu ulogu u brodskim i radarskim sistemima mornarice, vazdušne i protivraketne odbrane. Uz to, važan je i u kopnenim radarskim vojnim sistemima za identifikaciju raketa, artiljerije, minobacača, krstarećih projektila kao i dronovima sa i bez posade.

Čipovi, mapa sveta, SAD i Kina. Nvidia, Intel i Qualcomm negoduju

Ministarstvo odbrane SAD se uzdržalo od obelodanjivanja koliko novca će biti dodeljeno za ugovor, broj kompanija koje bi mogle biti uključene ili količinu galijuma koju želi da povrati.

Galijum je pogodan za reciklažu, pa je tako otpad nastao u proizvodnji silicijumskog kolača kao i onaj koji čine polovni ili neispravni uređaji može poslužiti američkom kriznom planu.

Najnoviji plan SAD samo ide kao još jedan prilog tezi na koju su upozoravali analitičari kada je ova država praktično započela tehnološko-ekonomski sukob sa Kinom preko inudstrije čipova.

Naime, neki od njih tvrdili su da će sankcije postići kontraefekat i umesto da naškode samo Kini, zapravo štetiti i američkoj ekonomiji, privredi i vojsci. Uz to, tvrde, Kina bi posle početnih teškoća, možda uspela da izgradi sopstvenu industriju čipova, s obzirom na to da zavisi od opreme za njihovu proizvodnju najviše od kompanija iz drugih država.

Benchmark.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare