11. Januara 2024.

Kina se umiješala? “Aktivno vodi rat”

Kina koristi lažne ankete i lažne vesti na društvenim mrežama sa ciljem da utiče na izbore na Tajvanu, piše Politiko.

Tajvanske vlasti uhapsile su onlajn novinara Lin Hsien-iuan, koji je radio za medij pod nazivom Fingermedia, pre nekoliko nedelja zbog ankete koja pokazuje da su prokineske stranke na putu da pobede na predstojećim izborima 13. januara.

Tajvanski tužioci fokusirali su se na upitne ankete prema novom ostrvskom zakonu protiv infiltracije, osmišljenom da se suprotstavi kineskom mešanju, rekavši da su Linove nalaze lažirali i orkestrirali zvaničnici Komunističke partije Kine u provinciji Fuđijan, na obali Tajvanskog moreuza.

Tužioci su rekli da se Lin “pretvarao da intervjuiše ili anketira više od 300 građana” i da je izmišljao i proizvodio lažna istraživanja o popularnosti političara na Tajvanu. Linova anketa izazvala je šok jer bi prema njoj prokineski Hou Ju iz Kuomintanga (KMT) pobedio na izborima, iako sa razlikom od samo 1,22 procentna poena. To bi svakako bila vrsta zamaha koji kineski predsednik Si Đinping želi da vidi uoči subotnjih veoma neizvesnih izbora.

Peking je odlučan da spreči treći mandat za Demokratsku progresivnu partiju, koja je vođena agendom tajvanskog suvereniteta i bliskih odnosa sa SAD, Evropom, Japanom i drugim demokratskim silama. Izbori se pomno prate širom sveta zbog straha da bi tenzije oko ishoda mogle da izazovu vojnu konfrontaciju između Vašingtona i Pekinga u Južnom kineskom moru.

Tajvan je takođe ostrvo na kome se proizvodi više od 90 odsto mikročipova u svetu. Lažne ankete su samo deo kineske mreže širenja dezinformacija putem propagande i špijunaže. Ostali elementi kampanje uključuju lažne vesti na društvenim mrežama i hapšenja kandidata zbog primanja kineskog mita u kriptovaluti. Ključna poruka koja se širi iz prokineskog tabora je da je Vilijam Laj, kandidat DPP-a, diktator pod kontrolom SAD koji će započeti rat svojom bezobzirnom težnjom za nezavisnošću Tajvana.

Društvene mreže su takođe preplavljene optužbama da su Vašington i Tajvan u savezu za pravljenje biološkog oružja. Lažni video snimci, slike i audio snimci koje generiše veštačka inteligencija takođe se široko koriste za klevetu i narušavanje ugleda kandidata na izborima.

Sve zajedno, ima za cilj da stvori sliku Tajvana kao zemlje koja je previše povezana sa zlim Sjedinjenim Američkim Državama i da sugeriše da recesija preti zahvaljujući DPP. Botovi koje podržava Peking jednostavno preplavljuju društvene mreže vodećih kandidata DPP prokineskom propagandom.

“Kina aktivno vodi rat protiv Tajvana putem dezinformacija“, rekao je tajvanski premijer Čen Čien-jen medijima, govoreći o tome da Peking koristi kombinaciju ekonomske prinude, vojnog hvalisanja i otvorenih laži da zastraši svog suseda.

“Po prijemu dezinformacija, lokalni saradnici pomažu u širenju i prenošenju poruka za destabilizaciju tajvanskog javnog mnjenja i društva“, zaključio je on.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare