Restilizovani krosover iz daleke Azije, model Kia Sorento je u potpunosti demistifikovan tokom prošlog meseca, a premijera uživo je organizovana u matičnoj Južnoj Koreji. Tada su uglavnom sve pojedinosti i predstavljene, ali se jedna nova stvar nameće, posebno nakon promocije nove generacije blizanačkog modela (u mehaničkom smislu) Hyundaija Santa Fea.
Naime, dok će Santa Fe pokretati samo benzinski motori, dotle će se u paleti Kijinog Sorenta nalaziti i turbodizeli.
Kako bilo, ovo je atipičan slučaj u kom izostanak promene bude veća vest nego eventualna novina. Naposletku, gama pogonskih sklopova namenjenih korejskom tržištu ostaje ista. Sadrži turbodizel s 2,2 litra zapremine i 194 konjske snage, 2,5-litarski turbobenzinac sa 281 konjskom snagom, kao i hibridni sistem s 1,6-litarskim turbobenzinskim četvorocilindrašem od 180 „konjića“, kao i električnim motorom koji dodaje 60 „grla“.
Automobili bez električne asistencije sarađuju s osmostepenim automatskim robotizovanim menjačem s dvostrukom spojnicom, dok hibrid poseduje klasičan šestobrzinski automatik. Pogonski točkovi mogu biti svi, ili pak samo oni napred, i to važi za sve modifikacije. Na ostalim tržištima se može razlikovati set raspoloživih pogonskih sklopova.
Glavne promene su se ticale njuške i enterijera. Sorento je dobio novu prednjicu s uspravnim farovima koji slede duh promovisan s krosoverom po imenu Kia Telluride. Rešetka hladnjaka postade šira, kljun haube je produžen, dok se pojavio i novi prednji odbojnik.
Stražnjica se nije menjala toliko radikalno, pa su uspravne sekcije signalnih grupa povezane posebnom trakom, a promenjen je oblik branika u tom delu vozila. Dizajn točkova je takođe revidiran, a novi naplaci dolaze s prečnikom između 17 i 20 cola.
Evolucija enterijera Sorenta je sledila smernice koje su zadate od strane nedavno predstavljenih modela drugih proizvođača. Tako je tu jedinstven dualni ekran koji je zakivljen i bez natkrivke. Svaki od dva pojedinačna ekrana integrisana u celinu, poseduje dijagonalu od 12,3 inča. Ranije je instrumentacija prikazivana na monitoru te dijagonale, dok je najveća dimenzija displeja za informativno-zabavni sistem bila 10,25 inča. Projekcioni ekran dijagonale 10 cola je kao i pre, rezervisan samo za skupe verzije.
Konfiguracija čitavog prednjeg panela i otvora za ventilaciju, protok vazduha je ponovo osmišljena, sve kako bi mogli biti smešteni novi ekrani. Nova jedinica za kontrolu rada klima uređaja ima dugmad osetljivu na dodir i rotacione tastere.
Multimedijalni sistem sledeće generacije se zove ccNC, može da prepozna različite vozače po osobenom otisku prsta, poseduje funkciju bežičnog ažuriranja softvera, a takođe podržava „digitalni ključ“: možete da otključate automobil i pokrenete motor sa svog telefona.
Pojavila su se komfornija sedišta napred, dok se od opcionala ističe unutrašnji retrovizor s integrisanim ekranom na kom se emituje zapis registrovan od strane kamere montirane na zadnjem delu azijskog krosovera, a tu su i dodatna dva uređaja (napred i nazad), koji snimaju zapise na kartici tipa SD. Pride, uz ceo kompleks elektronske asistencije, tu je pomoć za stabilizaciju vozila koja anulira uticaj snažnih vazdušnih strujanja.
Početak prodaje osavremenjene Kije Sorento bi u Južnoj Koreji trebalo da započne ovih dana. Cene će dodatno i vidno narasti, pa ako je tamo pre restilizacije krosover stajao više od 22,5 hiljada američkih dolara, onda će nakon umivanja, inicijalna cena biti 26 hiljada zelembaća. Uskoro će se krenuti i s izvozom, a ove cene koje je Kia navela, nameću pitanje kako se došlo do toga da u Srbiji ovaj krosover već duže od deset godina bude skuplji od 55 hiljada evra.
AutoRepublika