16. Septembra 2024.

Kesica čipsa bačena u pećini zamalo izazvala ekološku katastrofu

Nesmotren postupak jednog posetioca Nacionalnog parka u Novom Meksiku, zamalo je uništio čitav ekosistem unutar nje. Iako zvuči potpuno neverovatno, glavni krivac za sve bila je – obična kesica čipsa.

Pećina u Nacionalnom parku Karlsbed Kaverns se već godinama nalazi na Uneskovoj listi svetske baštine, a zbog jedinstvenog ekosistema koji se u njoj nalazi, uslovi za posetioce su vrlo striktni: zabranjeno je unositi ne samo hranu, već i flašice vode!

Kako je jedna kesica čipsa umalo uništila pećinu

Međutim, jedan posetilac se na ovo oglušio i ne samo da je krišom uneo kesicu čipsa, već je i ispustio u pećini i ostavio za sobom. Ovim svojim postupkom on je napravio pometnju epohalnih razmera u ekosistemu pećine i zamalo prouzrokovao pravu ekološku katastrofu.

“Obrađeni kukuruz, omekšan vlažnošću vazduha koji je specifičan za pećinske uslove, formirao je savršeno okruženje za razvoj mikroba i gljivica. Buđ i plesni su se proširile toliko da su počele čak i da smrde”, navedeno je na zvaničnoj Fejsbuk stranici pećine. 

Pećinski cvrčci, grinje, pauci i muve su se ubrzo organizovali u privremenu mrežu hrane, raspršujući hranljive materije iz kesice čipsa u okolne pećine i formacije. Ovo je dovelo do dramatične promene u ekosistemu i umalo prouzrokovalo uništenje retkih vrsta koje u pećini žive.

Pećina u Nacionalnom parku Karlsbed Kaverns je stanište mnogih retkih vrsta

U pećini u Nju Meksiku obitava čak 17 različitih vrsta slepih miševa, koje su na samoj ivici istrebljenja. Ukupan broj slepih miševa koji su nastanjeni u ovoj pećini varira između 400 i 800 hiljada jedinki, a buđ i gljivice su njihov smrtni neprijatelj, preneo je Independent.

“Rendžeri koji održavaju Nacionalni park Karlsbed Kaverns i pećinu svakodnevno vode računa o higijeni ovog jedinstvenog prirodnog rezervata, sakupljajući otpatke koje posetioci za sobom ostavljaju”, objasnili su predstavnici pećine.

Ovaj posao je vrlo zahtevan i odgovoran, iako možda na prvi pogled tako ne izgleda. Nekada rendžeri sakupljaju omotače žvaka, nekada maramice koje posetioci bace, a osetljiv ekosistem mogu da ugroze čak i pljuvačka ili sažvakani duvan koji oni ispljunu prilikom obilaska pećine.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare