- Ne mislim da će to biti ozbiljna prijetnja po nas. Prijetnja je oružje dalekog dometa, jer oružje dalekog radijusa može da dosegne ciljeve na teritoriji Rusije. Međutim, zemlje su se uzdržale od isporuka (takvog oružja) ili saopštavaju da će se uzdržati. Samo Velika Britanija direktno kaže da planira da pošalje oružje dalekog dometa ukrajinskoj vojsci. Sigurni smo da će se to oružje koristiti protiv civilnih ciljeva – rekao je Kelin u intervjuu za TV Al DŽazira.
Diplomata je podsjetio da se sistemi koje je Zapad već predao Kijevu koriste za granatiranje civilnih objekata u Donbasu.
Prema njegovim riječima, da bi izbjegla takvu prijetnju, Rusija će biti prinuđena da napreduje po dubini ukrajinske teritorije, pomjerajući dalje liniju fronta.
- Na taj način, zapadne zemlje će same unišiti Ukrajinu – dodao je ambasador.
Kelin je, takođe, negirao da Kina šalje oružje Rusiji, istakavši da Moskva ima dovoljno svog naoružanja i da je ruski potencijal u tom smislu ogroman.
Njemačke vlasti ranije su saopštile da će Ukrajini isporučiti 14 tenkova “leopard 2”, te da će drugim zemljama dati dozvolu da Kijevu predaju njemačke tenkove iz svojih zaliha.
Njemačka vlada potvrdila je i da će Kijevu biti isporučeno 178 tenkova “leopard 1”. Prema riječima njemačkog ministra odbrane Borisa Pistorijusa, tenkovi “leopard 2” biće poslati u Ukrajinu “do kraja marta”.
?edan uslov za povratak START-u
Ambasador je prokomentarisao i povratak Rusije učešću u sporazumu o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START), rekavši da je povratak moguć, ukoliko se Sjedinjene Američke Države odreknu cilja da strateški pobijede Rusiju.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je 28. februara potpisao zakon o obustavljanju učešća Rusije u Sporazumu o smanjenju količine strateškog ofanzivnog naoružanja.
Putin je 21. februara u obraćanju Federalnoj skupštini izjavio da Rusija obustavlja učešće u rusko-američkom sporazumu, naglasivši da zemlja ne istupa iz njega.
Predsjednik Rusije je naglasio da prije nego što se obnovi diskusija o sporazumu, Moskva želi da shvati “na šta pretenduju zemlje kao što su Francuska i Velika Britanija” i na koji način treba računati njihove nuklearne arsenale, “odnosno ukupni ofanzivni potencijal Sjevernoatlantske alijanse”.