Iako vas nijedna od ovih namirnica neće ubiti ako se pojede s vremena na vreme, kardiolozi kažu da su to namirnice koje nikada, ili vrlo retko, jedu.
Jetra
Ako spadate u kategoriju ljudi koja ne voli iznutrice, imate sreće. Dr Eleanor Levin, kardiolog sa Univerziteta Stanford, kaže da nikada ne jede jetru.
“Jetra životinja je crveno meso s izuzetno visokim sadržajem masti. Uglavnom, izbegavam crveno meso jer ima mnogo zasićenih masti i transmasti, a osim što su loše za srce, zasićene masti mogu da izazovu osteoporozu. Jetre su posebno loše jer su organ koji filtrira toksine, tako da svi toksini obično samo stoje tamo”, kazao je.
Kobasice
Elizabet Klodas, kardiolog iz Mineapolisa, rekla je da izbegava kobasice za doručak po svaku cenu. “One su bogate natrijumom (podstiču viši krvni pritisak) i bogat izvor zasićenih masti, koje podižu očitavanje holesterola. Budući da imamo samo toliko mesta u našim želucima, hrana poput kobasica za doručak može da zameni druge namirnice koje bi mogle bolje da utiču na zdravlje”, dodala je.
Klodas je napomenula da je svo prerađeno meso, uključujući kobasice, šunku i slaninu, klasifikovano kao kancerogeno od strane Svetske zdravstvene organizacije.
Ni slanina ni kobasica u sendviču za doručak nisu dobra ideja, pogotovo ujutru kada vam je želudac prazan.
Margarin
Ako i dalje jedete lažni puter, vreme je da prestanete, jer je margarin jednostavno loš za vas.
“Margarin se u teoriji čini sjajnom idejom, ali se ispostavilo da je loš kao puter”, rekao je dr Harmoni Rejnold, kardiolog u NYU Langone Health.
Krofne
Mnoge krofne pržene su u uljima koje sadrže transmasti, što ih čini teškim za srce, kaže dr Džejn Morgan, kardiolog iz Atlante.
“Transmasti podižu nivo holesterola i šećera u krvi, doprinoseći dijabetesu tipa 2, srčanim bolestima i moždanom udaru”, rekao je Morgan.
Transmasti su često “prikrivene” na etiketama kao delomično hidrogenisana ulja, stoga pročitajte svoje etikete i izbegavajte ih.
Šunka
Možda ste zadnji put jeli šunku dok ste bili u školi, ili je možda još uvek deo vaše ishrane. U svakom slučaju, verovatno je najbolje to preskočiti, smatra dr Džejms Udelson, šef kardiologije u medicinskom centru Tufts.
“Važno je napomenuti da je ključ zdravlja srca u ishrani slediti preporučenu ishranu u mediteranskom stilu od strane Američkog udruženja za srce, koja je bogata povrćem, celim žitaricama, ribom i nekim posnim mesom, orašastim plodovima i mahunarkama”, dodaje.