Da li je temperatura “taštine duše” zapravo idealna kada je reč o pivu? Naučnici smatraju da jeste i da struktura molekula alkohola i vode koji se formiraju u pivu na nižim temperaturama doprinosi njegovom boljem ukusu.
Čaša piva zaista ima bolji ukus kada se servira hladna, i to ledeno hladna, pokazalo je nedavno istraživanje kineskih naučnika. Stvar je u tome što na različitim temperaturama etanol u pivu dolazi do manje ili više izražaja, što utiče i na doživljaj ovog napitka.
Temperatura zaista menja ukus piva
Zavisno od temperature na kojoj se servira, pivo ima potpuno drugačiji ukus, a sve zbog uzajamnog odnosa vode i etanola (odnosno alkohola) u njemu koji formiraju kalstere različitih oblika na molekularnom nivou. Pri niskim temperaturama, alkohol u pivu formira piramidalne oblike oko molekula vode, što doprinosi boljem ukusu, prenosi magazin Njujork Post. U idealnom slučaju, pivo bi trebalo servirati na temperaturi do 3 stepena Celzijusa, kako bi se “otvorile” sve njegove ukusne note.
Niske temperature prikrivaju eventualne nedostatke piva
Međutim, idealna temperatura na kojoj se pivo servira ima i svoje nijanse i zavisi od vrste ovog blagoalkoholnog napitka. Kod svetlih, komercijalnih pića niža temperatura daje osvežavajući karakter i pruža osećaj da ono “klizi niz grlo”, dok ujedno i prikriva potencijalne nedostatke poput specifične arome. Sa druge strane, na niskim temperaturama se pojačavaju gorčina i suvoća napitka, pa može doći i do kontraefekta, odnosno pojačavanja osećaja žeđi.
Na sobnoj temperaturi pivo gubi gorčinu
Nasuprot tome, toplina piva otvara široku lepezu aroma koje su sadržane u pivu i stavlja ih u prvi plan. Međutim, kako se temperatura približava sobnoj, i ukusi počinju da blede, a zajedno sa njima i gorčina i karbonizacija (odnosno gaziranost) piva. Tako ono od osvežavajućeg napitka bogate arome postaje piće bledunjavog, gotovo nepostojećeg ukusa, što većina pivopija nikako ne voli. Istina, tako ono postaje pitkije, ali to obično nije osobina koju ljubitelji piva traže na dnu krigle.