8. Marta 2023.

Kampaco briljirao, Ataman isključen – dvostruka pobjeda Zvezde nad šampionom za san o Top 8

Evroliga, 27. kolo
Crvena zvezda – Efes 94:75
(20:25, 29:20, 19:22, 26:8)
Hala: Aleksandar Nikolić (Beograd)
Sudije: Robert Lotermozer (Nemačka), Huan Karlos Garsija (Španija), Pjotr Pastusiak (Poljska)

Time su nadoknadili 13 poena razlike sa kojom je Efes slavio u Istanbulu (72:59) i sada imaju bolji međusobni skor.

Aktuelni šampion je u Beogradu bio oslabljen neigranjem Vasilija Micića i Šejna Larkina, ali smo uprkos tome većim delom gledali veoma neizvesnu utakmicu u hali „Aleksandar Nikolić“.

Na kraju je neizvestan susret na stranu Zvezde preveo Fakundo Kampaco koji je za 24 minuta na parketu postigao 22 poena (4/5 za dva, 3/3 za tri), sedam asistencija i tri skoka.

Pratio ga je Ognjen Dobrić sa 15 poena i po dve asistencije i skoka, dok su dvocifreni bili još Ben Bentil i Luka Mitrović sa po 10 poena.

Na drugoj strani se istakao Rodrig Buboa sa 16 poena i tri skoka, a identičan poenterski učinak je ostvario Ante Žižić. Vil Klajburn je meč završio sa 12 poena, devet skokova i četiri asistencije, Embaje je pogodio sva četiri uzeta šuta za tri za 12 poena, dok je Brajant bio poslednji dvocifren sa 10 poena.

Posle uvodnih minut i po bez koša, prve je na susretu postigao hrvatski centar Ante Žižić, koji je zajedno sa Rodrigom Buboom bio pokretačka sila iza ranog vođstva gostiju. Raspoložen je bio i Tundžer, dok je rani start na drugoj strani jedini „uhvatio“ Ognjen Dobrić.

U činjenici da je Dobrić u ranoj fazi susreta postao prvi dvocifreni na obe strane je ležao i glavni problem domaćina – odsustvo raznovrsnih opcija u napadu.

Sa ulaskom Fakunda Kampaca, Zvezda nije odmah dobila preokret, ali se videla značajna promena u načinu na koji su igrači Duška Ivanovića izgledali na terenu.

Na početku druge deonice je vezao dve trojke i bio glavni protagonista Zvezdine serije 10:0 kojom stižu do preokreta i prve prednosti na meču. Na drugoj strani se razigrao Žižić koji nije dozvoljavao Zvezdi da na poluvreme ode sa prednošću.

Ipak, Zvezdi je to uspelo iako je bilo reč samo o minimalnoj nakon burne završnice. Sve je “zakuvala” izgubljena lopta Tundžera u poslednjem minutu. Sudije su bez video provere promenile inicijalnu odluku da loptu daju Efesu, odnosno da je poslednji sa njom igrao neko od Zvezdinih igrača.

To je razljutilo trenera Efesa Ergina Atamana koji je burno protestvovao i tražio “čelendž” koji nije bio uspešan. Na kraju je još jednom navukao bes “Pionira” kada je burno protestvovao nakon faula na šutu za tri poena nad Fakundom Kampacom. Međutim, tada tehničku nije dobio on, već klupa gostiju.

Nije se mirio Ataman sa takvim odlukama sudijskog trija, te ih je pratio do tunela i prigovarao. Zbog toga je drugo poluvreme počelo njegovom tehničkom i slobodnim bacanjem za Zvezdu čiji su navijači upozoreni da ne vređaju turskog trenera i ne ubacuju predmete u teren.

Zvezda je posle tri minuta igre u trećem kvartalu po prvi put stigla do dvocifrene prednosti nakon trojke Ognjena Dobrića, ali je šut iz daljine proradio i na drugoj strani. Francuski duo Buboa i Embaje je rešetao iz daljine i ne samo vratio Efes u igru, već doveo i do preokreta.

U poslednjih 10 minuta smo ušli sa rezultatskom “klackalicom”. Međutim, trojka Markovića je pokrenula novi nalet Zvezde koji je predvodio ko drugi do Kampaco.

Kao brzi voz je prolazio kroz odbranu Efesa koja je izgledala nemoćno, što se i videlo u faulovima koje su pravili nad Argentincem. Kulmnacija je dostignuta kada je upravo nakon jednog prodora i poena Kampaca Zvezda vratila dvocifrenu prednost, a Ataman dobio drugu tehničku.

Žalio se Ataman na krvava kolena Kampaca, što nije u skladu sa pravilima Evrolige, ali je to učinio na previše buran način zbog čega je isključen. Zvezda je nakon toga rutinski privela meč kraju i pitanje je bilo samo da li će slaviti sa većom razlikom nego što su izgubili u Istanbulu – što su i učinili.

Bajern – Asvel 76:72

Postavlja se pitanje zašto Zvezda nije mogla ovako protiv Albe i Bajerna, ali šta je tu je. Crveno-beli sada imaju 12 pobeda i 15 poraza što je u ovom trenutku dovoljno za 13. mesto.

Poslednja ekipa u Top 8 Makabi je na 14 pobeda i 13 poraza, tako da Zvezda i dalje ima šansu da izbori mesto među osam najboljih. Naredna prepreka je Panatinaikos u Atini.

Efes je sada na polovičnom učinku sa 13 pobeda i poraza, a pred duel sa Makabijem u Istanbulu.