Daleko od toga da ne možemo da vidimo psa ili u ređim situacijama mačke tokom hladnijeg vremena, ali kada dođu topliji dani, ljudi vole da izvedu svog najboljeg prijatelja u javnost. Neki automobilski proizvođači, kao što su recimo Tesla i Rivian, čak imaju i konfiguraciju u vozilu gde enterijer zadržava određenu temperaturu čak i ako je vozilo „ugašeno“.
Amerikanci imaju veoma specifične zakone na račun ostavljanja kućnih ljubimaca u automobilima. Statistike kažu da svake godine na stotine i stotine pasa i drugih životinja, ugine zato što su ostavljeni u automobilima tokom vrelih sati, a posebno se napominje da ako je temperatura napolju 21 stepen, u vozilu će biti barem dvadesetak stepeni viša.
Sigurno ste videli neke video snimke koji prikazuju kako neko od prolaznika razbija staklo i spašava životinju, ali da li je takav korak legalan? Da li zaista možete da razbijete ili oštetite tuđu imovinu u javnosti, samo zato što smatrate da je životinja u vozilu u opasnosti? Pa zakon zapravo zavisi od toga u kojoj saveznoj državi Amerike živite.
U devetnaest saveznih država Amerike postoji zakon koji kaže da ostavljanje životinja u vozilu može da predstavlja kriminalni akt i da protiv vlasnika može biti pokrenuta tužba za okrutnost prema životinjama. Ovaj zakon se inače ne odnosi samo na kućne ljubimce, već generalno na sve životinje.
Zakon je na snazi i u 21 saveznoj državi gde policija i vatrogasna služba imaju pravo da razbiju staklo ako osete da je životinja u opasnosti, a u trinaest saveznoj država postoji i zakon, takozvani Dobri Samarićanin (Good Samaritan), a koji određuje da ne možete da budete tuženi ako ukažete pomoć, bez obzira na krajnji rezultat. On se ne odnosi samo na ljude već i na životinje.
Naravno, primetili ste da smo nekoliko puta spomenuli ono „ako smatrate“, pa ovo može da bude problem pošto zakon nije baš crno-beo kako bi se očekivalo. U prevodu na neki jednostavniji jezik, samo zato što vi smarate da je životinja u opasnosti, ne znači da će se i vlasnik oštećenog vozila deliti mišljenje, pa može da vas tuži, a konačnu odluku će doneti sudija.
Kao i za sve drugo u Americi, zakon se može okarakterisati na dosta načina, pa nije ni čudo što ima dosta advokata. Policijske snage će vam uvek preporučiti da prvo nazovete njih i prijavite slučaj, a da se opredelite na razbijanje stakla samo u onim ekstremnim situacijama, dok vlasnicima preporučuju da ako je vreme previše vrelo – da jednostavno ostave svog ljubimca kod kuće.
AutoRepublika