30. Decembra 2024.

Kakva je veza između Alchajmerove bolesti i dijabetesa tipa 3?

Kontrolisanjem metaboličkog zdravlja, može se izbeći ova bolest

Alchajmerova bolest se sve češće naziva dijabetesom tipa 3. Zašto? Jer istraživanja potvrđuju snažnu vezu između insulinske rezistencije i zdravlja mozga. Kada mozak ne može pravilno da koristi insulin, teže dolazi do energije potrebne za funkcionisanje, što može dovesti do kognitivnog opadanja i gubitka pamćenja.

Zato je upravljanje nivoom šećera u krvi putem zdrave ishrane, redovne fizičke aktivnosti i izbegavanja prerađene hrane ključno ne samo za telo, već i za mozak. Kontrolisanjem metaboličkog zdravlja možemo smanjiti rizik od Alchajmerove bolesti i očuvati mentalnu funkciju kako starimo.

Prema rečima dr Danijela Murmana, neurologa iz Nebraska Medicine, ovaj termin je kontroverzan i nije široko prihvaćen među medicinskim stručnjacima i vodećim zdravstvenim organizacijama,piše Nebraskamed.

-Termin ‘dijabetes tipa 3’ postao je popularan jer su neka istraživanja pokazala vezu između visokog nivoa šećera i insulina u krvi, insulinske rezistencije u telu i mozgu i rizika od Alchajmerove bolesti- objašnjava dr Murman.

-Međutim, nije tačno reći da su svi slučajevi Alchajmerove bolesti uzrokovani dijabetičkim mehanizmima, iako ti mehanizmi mogu igrati ulogu kod nekih pacijenata.

Ono što je poznato jeste da ljudi sa dijabetesom tipa 2 imaju veći rizik od Alchajmerove bolesti, a metaboličke promene u dijabetesu ubrzavaju njen razvoj. Dijabetes tipa 2 karakteriše insulinska rezistencija, stanje u kojem ćelije ne reaguju dobro na insulin. Insulin je hormon koji reguliše nivo šećera u krvi i omogućava glukozi da uđe u ćelije kako bi obezbedila energiju. Kada ćelije ne reaguju dobro na insulin, telo ga proizvodi više kako bi osiguralo unos glukoze.

Jedna od veza između dijabetesa i Alchajmerove bolesti je razvoj insulinske rezistencije, što rezultira visokim nivoima insulina u krvi, koji na kraju stižu do mozga. Enzim koji razgrađuje insulin u mozgu takođe razgrađuje amiloidne proteine, koji mogu formirati plakove. Viši nivoi insulina smanjuju razgradnju amiloida, što dovodi do većeg nakupljanja plaka, što je važan korak u razvoju Alchajmerove bolesti.

Ipak, većina medicinskih stručnjaka smatra da je termin ‘dijabetes tipa 3’ previše pojednostavljen. Na razvoj Alchajmerove bolesti utiče niz zdravstvenih problema i međusobno povezanih stanja, kao što je metabolički sindrom, koji uključuje abdominalnu gojaznost, visok krvni pritisak, visok šećer u krvi, visoke trigliceride i nizak nivo HDL holesterola. Metabolički sindrom povećava rizik od dijabetesa, moždanog udara, srčanih bolesti i apneje u snu, kao i zapaljenja i oksidativnog stresa, koji takođe utiču na razvoj Alchajmerove bolesti.

-Važno je napomenuti da su dijabetes tipa 2 i metabolički sindrom u mnogim slučajevima preventabilni i/ili lečivi promenom načina života, što sekundarno smanjuje rizik od Alchajmerove bolesti- kaže dr Murman.

Kako biste smanjili rizik od dijabetesa tipa 2, metaboličkog sindroma i Alchajmerove bolesti, preporučuje se: održavanje zdrave telesne težine, zdrava ishrana, redovna fizička aktivnost, smanjenje unosa prostih šećera.

Porodična istorija i starenje takođe su faktori rizika za Alchajmerovu bolest, ali način života igra ključnu ulogu.

-Preporučujemo ljudima srednjih godina i starijima da redovno odlaze na godišnje preglede kako bi proverili nivo šećera u krvi, lipida, poput holesterola, i krvni pritisak. Pravovremeno lečenje abnormalnosti i promena nezdravih navika najbolji su načini za prevenciju Alchajmerove bolesti.

Rane faze demencije mogu se dijagnostikovati kognitivnim testovima u ordinaciji lekara, a potvrđuju se snimanjem mozga, neuropsihološkim testovima i biomarkerima.

-Važno je dijagnostikovati rani kognitivni pad jer sada imamo lekove koji mogu usporiti progresiju Alchajmerove bolesti za više od 30% u ranoj fazi- kaže dr Murman.

I dalje mnogo toga ne znamo o Alchajmerovoj bolesti, ali kontinuirana istraživanja pomažu da bolje razumemo mehanizme koji dovode do njenog razvoja. Postoji mnogo kliničkih ispitivanja koja daju nadu da ćemo jednog dana moći da je sprečimo.

Objektiv.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare