Stigla je najavljena promjena vremena i širom zemlje pada kiša. Šta to znači za vaš režim trčanja?
Trčanje na otvorenom može zahtjevati prilagođavanje tokom jeseni i zime, a za vrijeme kiše važno je razmišljati o udobnosti i vidljivosti, ali i o tlu koje može biti mnogo klizavije nego inače, što potencijalno povećava rizik od povreda i padova.
Dakle, možete li nastaviti s rutinom trčanja kad pada kiša?
Razmotrite uslove
Prvo i najvažnije, o kakvoj kiši govorimo? Postoji velika razlika između kiše koja rominja i upozorenja na oluju ili poplavu, stoga uvijek provjerite vremensku prognozu za svoje područje i donesite odluku koja odgovara vašim željama i mogućnostima.
“Trčanje po kiši može djelovati okrepljujuće za mnoge trkače”, kaže Jade Imani, trener trčanja, za The Independent.
“Hladnije vrijeme smanjuje mogućnost pregrijavanja, omogućujući duže ili ugodnije trčanje. Kiša takođe može pružiti osvježavajuć kontrast uobičajenim uslovima, razbijajući monotoniju i nudeći novi mentalni izazov. Neki trkači čak smatraju da kiša djeluje umirujuće jer može stvoriti meditativno, fokusirano okruženje s manje ometanja ili ljudi u blizini”, dodala je Imani.
Trener i trkač Kris King kaže da kiša ne znači automatski da biste trebali prestati trenirati, ali je to faktor koji treba uzeti u obzir.
“Mnogi trkači učinkovito održavaju svoju rutinu tokom zime i kišnih sezona bez većih problema. Ključne su priprema i prava oprema. Postupnim prilagođavanjem svoje rutine, uključivanjem trčanja po kiši, možete se prilagoditi i umanjiti nelagodu”, napominje.
Postoje određena razdoblja kada trening jednostavno nije vrijedan rizika. Iako bi moglo biti frustrirajuće preskočiti dan trčanja, zapamtite da je to puno bolje nego uganuti zglob ili povrijediti ligament.
“Iako trčanje po slaboj ili umjerenoj kiši može biti ugodno, postoje određeni trenuci kada je sigurnije preskočiti ga. Budite oprezni ako pada jaka kiša koja bi mogla smanjiti vidljivost, kako za vas tako i za vozače, ili ako je popraćena jakim vjetrovima koji mogu učiniti trčanje teškim i opasnim. Izbjegavajte trčanje po olujama ili grmljavini. Takođe, površine mogu postati klizave od blata, lišća ili leda, povećavajući rizik od proklizavanja i povreda. Ako primijetite velike lokve, dobro je odgoditi trčanje ili se premjestiti u zatvoreni prostor”, savjetuje Imani.
Priprema je ključna
“Trčanje po kiši predstavlja dva potencijalna rizika: prehladu i smanjenu vidljivost. Izloženost hladnoći i kiši sniziće vašu tjelesnu temperaturu, što dovodi do nelagode ili čak hipotermije u ekstremnim uslovima. Slaba vidljivost, i za trkače i za ostale učesnike u saobraćaju, povećava rizik od nesreća”, dodaje King.
I zapamtite, važno je ono što je najbolje za vas, a to se može razlikovati od onoga što neko drugi radi. To znači razmišljati o vlastitom stilu vježbanja, kondiciji, udobnosti i prikladnoj opremi.
Kako se obući za trčanje po kiši?
Imani se slaže da je prava oprema ključna, i za udobnost i za sigurnost, ako razmišljate o trčanju po vlažnom vremenu.
“O opremi za visoku vidljivost i reflektirajućim elementima nema pregovaranja kada je vidljivost smanjena, kao što je po kiši ili mraku. Oni vas čine vidljivijima u saobraćaju i drugim trkačima. Vodootporna odjeća takođe je obavezna kako biste bili topli i suhi, ali važno je pronaći prozračne tkanine kako biste izbjegli pregrijavanje. Osim toga, tenisice za trčanje s dobrim prianjanjem pomoći će vam u održavanju trakcije na klizavim površinama, smanjujući mogućnost pada. Prednje svjetlo ili reflektirajuće trake mogu biti od pomoći ako trčite u područjima s minimalnom rasvjetom”, kaže trenerica trčanja.
Ostanite blizu kuće
Na kraju, ako ste procijenili uslove i odlučili da idete trčati, vjerovatno nije vrijeme za istraživanje novih i nepoznatih ruta i odlazak u dijelove koji su udaljeniji od vašeg mjesta stanovanja.
“Kada trčite po nepredvidivom vremenu, mudro je ostati u blizini kuće ili poznatih ruta. Ovo omogućuje brzi povratak u slučaju da se vrijeme pogorša ili ako dođe do nezgode”, zaključio je King, prenosi Index.hr.
Foto: Freepik
Izvor: Nezavisne