Na sastanku Evropskog savjeta u Briselu, donesena je odluka da se otvori početak pregovora sa Bosnom i Hercegovinom za pristup u Evropsku uniju.
O ovome su se izjasnili brojni evropski lideri i šefovi diplomatija, koji su istakli da podržavaju otvaranje pregovora sa BiH, ističući da cijeli Zapadni Balkan pripada Evropskoj uniji, a o tome su pisali i vodeći svjetski mediji.
Britanski list Gardijan (The Guardian) prenosi da su lideri bloka istakli da BiH očekuje dug put i da će morati da preduzme još mnogo reformi, prije potpunog članstva.
“Čestitam! Vaše mjesto je u našoj evropskoj porodici. Današnja odluka je ključni korak naprijed na vašem putu ka EU“, napisao je juče predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel na društvenoj mreži X, prenosi Gardijan.
O početku pregovora piše i Glas Amerike ( The Voice of America ), koji navode da je BiH još uvijek pogođena etničkim tenzijama iz rata 1990. godina, u kojem, kako pišu, je stradalo 100.000 ljudi, a milioni su raseljeni.
“Zemlja se suočava sa izazovima separatističkih lidera i potrebom da se uskladi sa standardima EU”, piše Glas Amerike.
Holandski premijer Mark Rute rekao je po dolasku u Brisel da je potrebno još mnogo posla da se uradi prije nego što BiH zaista može da uđe u pregovore sa evropskim blokom, prenosi američka novinska agencija Asošijejted pres (The Associated Press).
Da je BiH dugo čekala da dobije zeleno svjetlo za razgovore prenosi i BBC. Između ostalog, prenose i izjave njemačkog kancelara Olafa Šolca, koji je rekao da je ova odluka “dobra poruka” za cijeli region, kao i izjavu premijera Hrvatske, Andreja Plenkovića da je ovo istorijski dan za susjednu i prijateljsku Bosnu i Hercegovinu.
Da se lideri EU slažu o otvaranju pregovora o članstvu sa BiH, ali uz mnogo obaveza, prenosi i ABC News.
Da je BiH na putu da bude najnovija država članica Evropske unije nakon što su evropski lideri sinoć pristali da vode pristupne pregovore, prenosi i irski The Journal.
“Pokretanje pregovora samo stavlja Bosnu i Hercegovinu na početak dugog procesa daljih mukotrpnih reformi koje obično traju mnogo godina prije nego što se neka zemlja pridruži EU”, prenosi ovaj medij.