Bol u grlu obično prate svrab i iritacija i može se pogoršati kada pokušate da progutate hranu, što otežava normalno konzumiranje namirnica i tečnosti. Čak i ako grlobolja nije dovoljno ozbiljna za odlazak kod lekara, i dalje je bolna i može vas sprečiti da se dobro naspavate. Za početak, možete da probate da se bi pomognete koristeći kućne lekove za ublažavanje bolova i iritacije.
Obratite se lekaru ako grlobolja ne utihne posle nedelju dana
Obratite se lekaru ako grlobolja ne utihne posle nedelju dana
Ipak, ako imate jaku upalu grla, posebno ako se pogoršava savet stručnjaka je da zakažete pregled kod lekara.
Med koji ste dodali u čaj ili uzet samostalno je uobičajeni kućni lek za prve simptome upale grla. Prema jednom istraživanju iz 2021, med je jednako efikasan kao sredstvo za suzbijanje kašlja dekstrometorfan u borbi protiv kašlja kod dece.
Istraživači su zaključili da je med efikasniji u ublažavanju simptoma od nekih drugih tradicionalnih lekova. Ipak, zbog određenih zdravstvenih rizika, deca mlađa od godinu dana, u ove svrhe ne bi trebalo da koriste med.
Ispiranje grla toplom slanom vodom može pomoći u smirivanju upale grla i razbijanju sekreta. Takođe je poznato da so pomaže u eliminaciji bakterija u grlu.
Napravite rastvor slane vode dodavanjem pola kašičice soli u punu čašu tople vode. Ispirajte grlo njime kako biste smanjili otok i održali grlo čistim.
Prema Američkom osteopatskom udruženju, ljudi sa upaljenim grlom treba da ispiraju grlo slanom vodom najmanje jednom na sat.
I tretman mešavinom sode bikarbone i slane vode takođe može pomoći u ublažavanju bolova u grlu. Ovaj oralni rastvor može ubiti bakterije i sprečiti rast gljivica.
Ako imate bol u ustima, Nacionalni institut za rak u SAD, preporučuje ispiranje grla mešavinom koja sadrži: šolju tople vode, četvrtinu kašičice sode bikarbone i osminu kašičice soli.
Iz Instituta predlažu korišćenje ovakvog sredstva za ispiranje tri ili četiri puta dnevno i nakon toga ispiranjem usta običnom vodom.
Kamilica kao klasika
Prirodno umirujući čaj od kamilice se dugo koristi u medicinske svrhe, uključujući i lečenje upale grla. Ima antiinflamatorna umirujuća svojstva.
Prema pregledu starije stručne literature iz 2010. godine, istraživanja su pokazala da udisanje pare kamilice može pomoći u ublažavanju simptoma prehlade, uključujući bol u grlu.
Pijenje čaja od kamilice može biti podjednako korisno. Takođe može da stimuliše imuni sistem da pomogne vašem telu da se izbori sa infekcijom koja je izazvala grlobolju.
I koren sladića se dugo koristi za lečenje upale grla. Studija o postoperativnom bolu u grlu iz 2009. godine pokazala je da je sladić efikasan u ublažavanju simptoma kada se pomeša sa vodom sa kojom se i pravi rastvor za grgoljanje.
Pored toga, studija iz 2019. pokazala je da je čaj od korena sladića najefikasniji u inhibiciji rasta bakterije streptokoke, koja napada grlo.
Napomena: Sladić nekada nije preporučljiv za primenu kod trudnica i dojilja, pa se savetuje oprez i konsultovanje lekara.
Večiti beli luk
Beli luk takođe ima prirodna antibakterijska svojstva. Sadrži alicin, jedinjenje poznato po svojoj sposobnosti da se bori protiv infekcija.
Uzimanje suplemenata belog luka na dnevnoj bazi može pomoći u prevenciji i lečenju infekcija gornjih disajnih puteva. Infekcije respiratornog trakta mogu izazvati bol u grlu.
Dodavanje svežeg belog luka vašoj ishrani je jedan od načina da iskoristite njegova antimikrobna svojstva. Pokušajte da sažvaćete čen belog luka. Ako vam smeta miris, nakon toga – operite zube na uobičajen način.
Biljka piskavica je dostupna u mnogim oblicima. Možete jesti seme piskavice, nanositi ulje od piskavice na kožu ili piti čaj od piskavice. Čaj od piskavice je uobičajeni lek za upalu grla.
Između ostalih prednosti, piskavica može pomoći kod ublažavanja bolova, eliminacije bakterija koje izazivaju upale i iritacije i u borbi sa gljivičnim infekcijama. I sa ovom biljkom oprez je neophodan kod trudnica i dojilja.
Suv vazduh može dodatno iritirati upalu grla. Dodavanje vlage okruženju u kome boravite može pomoći. Na primer, inhalacija može pomoći da se ublaži bol u grlu.
Prebacite peškir preko glave i dišite normalno, iznad posude sa tek prokuvanom dopuštajući da vam para uđe kroz usta i nos. Radite ovo 10 do 15 minuta. Možda ćete morati da dodajete još tek prokuvane vode u posudu da bi efekat bio potpun. U vodu možete dodati suvi bosiljak ili kamilicu.
RTS.