10. Aprila 2023.

Kako se čisti suva koža lica?

Agresivni sastojci u sapunu mogu da uklone prirodna hidratantna svojstva kože lica. Ovo može da izazove suvoću, iritaciju i upalu kože lica. Sredstva za čišćenje bez sapuna deluju na kožu na isti način kao i sapun, ali su napravljena od nežnih sastojaka, koji ne iscrpljuju masnoće iz kože.

Kada neko ima suvu kožu, treba da razmisli o korišćenju nežnog sredstva za čišćenje lica sa dodatkom hidratantnih sastojaka kao što su ceramidi, hijaluronska kiselina ili glicerin. Koža bi trebalo da bude meka i glatka nakon čišćenja. Ako sredstvo za čišćenje daje efekat koji kožu čini previše suvom, zategnutom ili iritiranom, pokušajte sa drugim čistaćem za lice. Izbegavajte sredstva za čišćenje sa salicilnom ili glikolnom kiselinom, ako imate suvu kožu.

Pored toga što treba da se izbegavaju sapuni sa agresivnim sastojcima, potražite sredstvo za čišćenje lica koje ne sadrži mirise, boje ili alkohol. Izbegavajte antibakterijske sapune, koji mogu da isuše kožu. Pitajte svog lekara da li treba da koristite ili izbegavate sredstva za čišćenje sa pilingom. kao što je glikolna kiselina.

Pilingom se uklanjaju mrtve ćelije sa površine kože i omogućava se hidrantnim kremama da lakše prodru u kožu. Abrazivni piling može da ošteti suvu kožu, pa se upotreba pilinga ne preporučuje više od jednom nedeljno. Preskočite pilinge sa voćnim kiselinama, koje mogu da budu jake. Umesto toga, probajte onaj sa enzimima pirinča ili papainom. Ovi sastojci su blagi za lice.

S obzirom na to da se lice čisti rukama, uvek prvo treba oprati ruke. Zatim se ruke i lice navlaže mlakom vodom. Nemojte da se brinete da li ste koristili dovoljno vode da bi napravili veliku penu. Blaga sredstva za čišćenje lica možda neće mnogo peniti. Obično u sebi nemaju sastojak koji „pravi“ penu. „Više“ nije bolje kada je u pitanju pranje suve kože. Stisnite samo četvrtinu količine sredstva za čišćenje u dlan i ravnomerno ga nanesite na lice. Zatim ga nežno umasirajte u kožu vrhovima prstiju, kružnim pokretima. Budite posebno nežni oko očiju. Zapamtite – ne trljajte kožu, čak ni prstima.

Koristite samo nežni pamučni peškir. Blago tapkajte kožu lica. Ne, nikako da se koža trlja jer mogu da se naprave ogrebotine koje mogu da dovedu do iritacija i upale. Ideja je da koža ostane malo vlažna da bi se hidrantna krema koja se nanosi posle čišćenja lakše „vezala“ za kožu.

Hidrirajte kožu dva do tri puta dnevno. Pridržavajte se pravila od 3 minuta: nanesite hidratantnu kremu u roku od 3 minuta nakon noćnog čišćenja i jutarnjeg ispiranja. Kreme i ulja imaju bolje dejstvo od losiona za suvu kožu. Humektanti, kao što su glicerin i propilen glikol, „uvlače“ vodu u spoljašnji sloj kože. Emolijensi – poput petrolatuma, lanolina, mineralnog ulja i dimetikona – čuvaju vodu u koži formirajući sloj na njenoj površini. Sredstav koja povećavaju vlažnost poput vazelina deluju kao zaštitna barijera i zadržavaju vlagu, oni su jedan od najboljih tretmana za suvu kožu.

Alo.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare