Snijeg je ovih dana izazvao opšti kolaps u našoj zemlji, te zbog klizavih terena nije lako ni pješacima ni vozačima. Stručnjaci apeluju da ne izlazimo napolje bez preke potrebe i ističu da posebna opasnost vreba od crnog leda.
Koliko god beli prekrivač delovao bajkovito ispod njega često vreba i opasnost od padova i lomljenja delova tela. Takođe, pojava crnog leda, odnosno kada ulice izgledaju kao da su mokre, a u stvari su zaleđene, može da dovede do ozbiljnih zdrastvenih problema.
Sam led nije crn, već providan i kroz njega se vidi asfalt, koji je uglavnom tamno sive ili crne boje. Problem je taj što je on nevidljiv za vozače ili one koji hodaju, pa je zato izuzetno opasan jer uzrokuje neočekivana proklizavanja vozila ili padove.
Šta uraditi u takvim situacijama
Nemamo mnogo izbora osim da budemo veoma pažljivi i da pretpostavimo da je pločnik klizav, posebno na svim vlažnim, tamnim ili zasenjenim mestima i biti spreman i na oprezu, piše na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
Hod pingvina i klizavi tereni
Činjenica je da ne možemo izbegnuti klizave terene ako već izlazimo napolje, možemo se adekvatno obući, nositi zimsku obuću i zaobilaziti neočišćene ulice, prilaze, stepeništa. Takođe, stručnjaci za bezbednost širom sveta preporučuju hodanje poput pingvina, pošto je njihov način hoda najstabilniji.
To podrazumeva da raširimo stopala malo više nego što je uobičajeno i lagano se nagnemo unapred, kako bi centar ravnoteže bio na prednjoj nozi, sa težištem preko prednjeg stopala. Kako bismo dodatno poboljšali ravnotežu, ispružiti ruke u stranu.
Prilikom normalnog hoda centar naše ravnoteže je u sredini tela i naša telesna težina se podjednako raspoređuje na obe noge. Ovakav način hoda po ledu primorava noge da nose telesnu težinu pod oštrim uglom u odnosu na podlogu, što može rezultovati veoma nezgodnim padovima i povredama. Promenom načina hoda možemo izbeći ovakve padove.
RTbalkan.