17. Oktobra 2023.

Kako kandidati za vozače varaju na testovima

U trećini slučajeva, kandidati su podmetali nekog drugog da polaže teorijski ispit, a nešto manje uhvaćenih je na ispit pokušalo da prošvercuje neko zabranjeno pomagalo, poput telefona, komunikatora ili klasične smotanje cedulje.

Nemačka vlada je početkom prošle godine poštrila kazne za pokušaj varanja u vozačkoj obuci. Uprkos tome, u prvih devet meseci 2023. sa nekakvom puškicom uhvaćeno je 2.700 kandidata, više nego ikada ranije, saopštilo je Udruženje tehničkog nadzora (TÜV).

To je 38 odsto više nego u odgovarajućem periodu prošle godine, naveo je TÜV u ponedeljak, uz primedbu da je “broj zapravo mnogo veći.

U trećini slučajeva, kandidati su podmetali nekog drugog da polaže teorijski ispit, a nešto manje uhvaćenih je na ispit pokušalo da prošvercuje neko zabranjeno pomagalo, poput telefona, komunikatora ili klasične smotanje cedulje, prenosi dpa.

U više desetina slučajeva ispitivači su se suočili sa pretnjama, pa i fizičkim nasrtajem.

Prema propisima od prošle godine, nastavne institucije kandidatima uhvaćenim u prevari mogu da zabrane polaganje na devet meseci. TÜV, međutim, ukazuje da se ta zabrana zapravo retko izriče.

Uprkos negativnom rekordu, pokušaj varanja je zapravo retka pojava, jer ispite za vozačku dozvolu od početka januara do kraja septembra polagalo je 1,52 miliona ljudi, devet odsto više nego 2022.

Prolaznost na teorijskom ispitu bila je skromnih 52 odsto, a za B kategoriju 55 odsto. TÜV slabu prolaznost pripisuje rastućoj složenosti i frekvenciji drumskog saobraćaja i poziva na bolje saobraćajno vastipanje već u porodici i školama.

Na praktičnom delu ispita, prolaznost je bila oko 70 odsto, odnosno 63 odsto za B kategoriju. U posmatranom devetomesečnom periodu, vozački ispit neke kategorije položilo je 1,32 miliona kandidata, približno isto kao prethodne godine.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare