16. Januara 2023.

Kako je Munkovo remek-djelo skrivano od nacista u štali u Norveškoj

Aukcionu prodaju monumentalnog Plesa na plaži organizovaće kuća „Sotbi“ u Londonu 1. marta, a procenjuje se da će dostići cenu između 12 i 20 miliona funti, to jest od 13,5 i 22,5 miliona evra.

Široka nešto više od četiri metra, slika predstavlja zagonetnu kompoziciju na kojoj se nalaze figure koje plešu i dve najveće umetnikove ljubavi – veze koje su se završile tragedijom i slomljenim srcem.

Sliku prodaje porodica Tomasa Olsena, norveškog brodovlasnika i Munkovog komšije, koji je umro 1969. godine. Olsen je sliku kupio u Oslu 1934, samo nekoliko meseci nakon što je Kurt Glaser, ugledni nemački akademik, bio primoran da je proda u Berlinu.

Obojica su bili bliski prijatelji umetnika, koji je bio angažovan i da slika portrete njihovih supruga, Henrijete Olsen i Else Glaser.

Na slici „Ples na plaži“ dve Munkove najveće ljubavi

Smatra se da figure na slici Ples na plaži predstavljaju nevinost, ljubav, život i smrt – teme koje su se kod Munka ponavljale budući da se suočio sa više tragedija. Izgubio je majku kada je imao pet godina, a stariju sestru devet godina kasnije – obe od tuberkuloze – dok je njegova druga sestra provela veći deo svog života u bolnici za duševne bolesti. I sam Munk doživeo je akutni nervni slom 1908. godine.

Ples na plaži hvata taj osećaj života koji se odigrava pred njegovim (Munkovim) očima. Time su uhvaćeni i neki od najvažnijih motiva njegovog opusa“, rekao je Sajmon Šo, potpredsednik „Sotbijevog“ njujorškog ogranka.

U prvom planu slike nalaze se dve Munkove najveće ljubavi – Tula Larsen i Mili Taulov.

„Sa prvom je imao burnu aferu koja se završila tako što je Munk pucao sebi u ruku u momentu strasti, a druga žena je bila supruga njegovog rođaka i Munkova prva ljubav“, navodi Šo.

Sada, preko „Sotbija“, njihovi potomci su pregovarali o predstojećoj prodaji dela, ispravljajući tako barem jednu grešku nacista koji su tridesetih godina 20. veka uključili Munka među umetnike zabranjene kao „degenerisane“.

Ples na plaži bio je deo remek-dela koje se sastojalo od 12 velikih panela koje je Maks Rajnhard, pozorišni reditelj, naručio 1906. godine za svoje avangardno pozorište u Berlinu.

Munk je dizajnirao scenografiju i Rajnhard ga je zamolio da za kružnu binu naslika dekoraciju koja bi okruživala publiku u sali na gornjem nivou, uranjajući je u ono što je umetnik nazvao „slike iz moderne psihe“.

Kada je pozorište renovirano 1912. godine, paneli su razdvojeni i Ples na plaži je kupio Glaser, direktor Berlinske državne umetničke biblioteke, koji je, osim više naučnih publikacija, objavio prvu nemačku monografiju o Munku i sastavio izuzetnu umetničku zbirku.

Proganjan od strane nacista zbog svog jevrejskog porekla, Glaser je ostao bez posla i njegov stan je zaplenjen. Hitno je prodao svoju umetničku kolekciju i pobegao u Švajcarsku, da bi na kraju stigao do Amerike, gde je umro 1943. godine.

Ples na plaži bio je deo Olsenove izuzetne kolekcije od oko 30 Munkovih dela. Nakon što je Britanija objavila rat Nemačkoj, sakrio ih je u zabačenoj štali u norveškoj šumi.

U zbirci je bila i verzija Vriska koju je „Sotbi“ prodao u ime porodice Olsen za rekordnih 119,9 miliona dolara 2012. godine.

Deo prihoda od te prodaje usmeren je na nedavno ponovno otvaranje Munkovog muzeja u Oslu, koji je među najvećim svetskim ustanovama posvećenim individualnom umetniku.

Fenomenalan istorijat Munkovog dela 

Lucijan Simons, potpredsednik „Sotbija“ i šef za restituciju na svetskom nivou, rekao je za Obzerver: „Ovo nije samo neverovatna slika, sa neverovatnim poreklom i vezu sa Maksom Rajnhardom, koji je bio superzvezda u svetu pozorišta, već takođe ima i neverovatnu priču da je pripadala dvojici velikih pokrovitelja ovog umetnika“. 

Glaser i njegova prva supruga, ističe Simons, redovno su posećivali Munka u Oslu, a kada je Munk dolazio u Berlin tokom dvadesetih, odsedao je kod porodice Glaser.

„Isto tako, Olsenovi su imali kuću odmah pored Munkove. Ovo je fenomenalna slika i ima fenomenalnu istoriju“, poručuje Simons.

Ples na plaži će verovatno izazvati interesovanje širom sveta jer je to jedini deo ciklusa koji ostaje u privatnim rukama. Svi ostali su u muzejima. Javnosti će biti dostupna uoči aukcije u „Sotbiju“ u Londonu, od 22. februara do 1. marta. 

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare