23. Decembra 2024.

Kako da vam novogodišnja jelka sa busenom duže traje

Novogodišnju jelku nije dovoljno samo okititi – o njoj treba još i voditi računa, kako bi do kraja praznične sezone ne bi otpale sve iglice. Ovo važi i za jelke sa busenom, koje iako otpornije, i dalje zahtevaju određen tretman.

Veštačke novogodišnje jelke su mnogo praktičnije rešenje, jer im iglice ne opadaju, ali su prirodne neuporedivo lepše. Preporuka je da se uvek uzima jelka sa busenom, kako bi joj se nakon praznika podario novi život, a ukoliko ove godine ona bude i vaš izbor evo kako da ona “preživi” u kući što duže.

Pronađite savršenu jelku

Najvažnije je da u rasadniku pronađete zdravo drvo, jer ukoliko već prilikom kupovine ono ne pokazuje znake života, teško da će uspeti da opstane do kraja praznika. Zdravu jelku je lako prepoznati: njene iglice su zelene boje,  nisu mekane na dodir, ne opadaju čak ni ako protresete granu. Naravno, ukoliko ih otpadne samo par, to nije strašno. 

Prilikom kupovine obratite pažnju i da koren jelke bude zdrav – da na njemu nema plesni, da nije potpuno iskidan i da, naravno, on postoji. Nepošteni prodavci nekada prodaju isečene jelke kao one sa busenom, o čemu obično saznate tek kada prođe nekoliko dana ili nedelja, a iglice jelke krenu da otpadaju.

Važno je gde držite jelku

Idealno bi bilo da jelku po dolasku kući istuširate, kako biste sa nje sprali eventualnu prljavštinu, a ujedno je i zalili. Naravno, nemojte preterivati sa zalivanjem, kako koren ne bi počeo da truli. Prilikom tuširanja bi bilo dobro da drvo još jednom protresete i uklonite iglice koje eventualno otpadaju.

Tako okupanu i spremnu, jelku smestite na mesto koje je udaljeno od izvora toplote, ali dovoljno blizu izvora prirodne svetlosti. Istovremeno, bilo bi dobro da ona ne bude na prometnom mestu, kako joj ne biste svakodnevno kačili grane prilikom prolaska pored nje. To će samo skratiti životni vek iglica. 

Kada praznici prođu posadite je u dvorištu

Iako jelke sa busenom obično traju duže od onih posečenih, to ne znači da bi trebalo da ih u kući držite sve do proleća, ili još gore, leta. Naprotiv, idealno bi bilo da je prenesete napolje čim prođe praznična euforija, dok su temperature vazduha još niske. Ne brinite, jelka se neće smrznuti napolju, hladan vazduh joj prija više od toplog.

Ukoliko imate terasu, možete je za početak premestiti i tamo – tako ona duže može stajati okićena i radovati i vas i najmlađe članove porodice, a ukoliko imate i dvorište bolje bi bilo da je odmah zasadite. Ako nemate ni jedno ni drugo, nakon sezone praznika drvo možete odvesti i kod prijatelja u vikendicu ili selo.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare