Mozak je složen i zamršen sistem.
Što više kafe pijete, formira se više adenozinskih receptora, što znači da ćete možda morati da popijete više kafe da biste ostali budni sada nego kada ste prvi put počeli da je pijete u mladosti.
Kofein povećava nivo adrenalina, što dovodi do ubrzavanja otkucaja srca i bržeg protoka krvi kroz telo.
Istovremeno, sprečava da se dopamin ponovo apsorbuje u vaš sistem, omogućavai mu da duže ostane u mozgu i čini da se duže osećate pozitivnim i srećnijim. To zadržavanje dopamina jeste ono što često pokreće mozak da žudi za više kofeina.
Evo šta se dešava u telu u prvih šest sati nakon ispijanja kafe:
U PRVIH 10 MINUTA
Kofein ulazi u vaš krvotok i širi se po celom telu, izaziva porast krvnog pritiska i veći broj otkucaja srca.
DO 20 MINUTA
Kofein se vezuje za adenozinske receptore, neutrališe umor. Nivoi dopamina se povećavaju i opstaju, stvaraju osećaj budnosti i fokusa.
POSLE 30 MINUTA
Nadbubrežne žlezde prelaze u visoku brzinu i počinju da proizvode više hormona. Za to vreme, zbog proširenja zenica, vid može postati oštriji.
POSLE 40 MINUTA
Telo počinje da proizvodi više serotonina, što poboljšava funkcionisanje neurona u kičmenoj moždini, što dovodi do poboljšane koordinacije i snage mišića.
POSLE 4 SATA
Metabolizam je ubrzan, zbog čega brže sagorevate energiju. Tokom ovog perioda vaše telo počinje da razlaže uskladištene masti.
U ROKU OD 6 SATI
Kafa je prošla kroz vaš sistem i verovatno ćete osetiti potrebu za mokrenjem. Do tog vremena otprilike polovina količine kofeina koju ste uneli napustiće vaše telo, izveštava BigThink.