Kada dođu praznici, većini se svakodnevna rutina poremeti, a to znači da oni koji prate određen plan treninga moraju da ga prilagode ili čak potpuno prestanu sa vežbama na neko vreme. Dok neki rado prihvataju mali odmor, drugi su zabrinuti da će im napredak usporiti – ali nauka kaže da pauza od jedne ili čak više nedelja može doneti brojne prednosti ne samo za trenutno stanje, već i za buduće treninge.
Zimovanja, okupljanja, poslovne i privatne obaveze pred kraj godine, velike gozbe i proslave – sve ovo su praznični događaji koji znatno mogu uticati na fitnes rutinu, pa često dođe do pauze od nekoliko uzastopnih dana ili čak nedelja. Mnogi brinu da će im ovo usporiti napredak ili da je čak sav naporan rad pre toga bio uzaludan.
Međutim, mnogi stručnjaci iz sveta fitnesa tvrde da ovo ne samo da nije istina, već da dolazi do suprotnog efekta – pauze mogu biti ključ za poboljšanje kondicije.
Ove pauze mogu biti smanjenje intenziteta treninga ili potpuno obustavljanje svih vežbi, a obično je idealno odmarati nakon perioda teških treninga. Glavni cilj je da se telu da vreme da se oporavi od intenzivnog vežbanja.
Teški treninzi ili veliki obim treninga dovode do nagomilavanja oštećenja u mišićnim tkivima, a iako je ovo oštećenje suštinski deo procesa poboljšanja kondicije i rasta mišića, to se može desiti samo ako telo ima vremena da se oporavi.
Mišićna vlakna mogu postati blago oštećena nakon intenzivnog treninga, što uzrokuje upalni odgovor u mišićnom tkivu koji potom zahteva vreme u “neopterećenom stanju” (odmor ili vežbanje niskog intenziteta) kako bi se regenrisala i ojačala, prenosi Si-En-En.
Ali ako treniramo bez adekvatnog odmora, mišić može da bude u nekoj vrsti polutrajnog stanja blagog oštećenja, kada upala ne nestaje, što dovodi do negativnih promena.
Preterivanje nije rešenje
Istraživanja su pokazala da geni u našim mišićima sadrže “memorijski otisak”, što znači da su geni koji su odgovorni za rast mišića uvek u polu-pripremljenom stanju. Dakle, naši mišići su spremni da brže i bolje reaguju na trening u budućnosti, kao i na rast nakon pauze. Čak i nakon dugog vremenskog perioda u neopterećenom stanju odmora (do sedam nedelja), vaša kondicija se može vratiti u prvobitno stanje ili će čak biti poboljšana.
Isto važi čak i ako ste tokom ovog perioda izgubili malo snage, a takođe možete povratiti najbolju formu dvostruko brže nego što vam je prvobitno bilo potrebno da dođete do tog nivoa.
Drugi razlog zbog kojeg je toliko važno napraviti pauzu od intenzivnog treninga je taj što bez odmora možemo razviti bol u mišićima ili nešto gore. Samo neki od problema koje preteran trening može doneti su umor, lošiji učinak i poremećaj raspoloženja ili ozbiljne povrede. Ovi simptomi se javljaju postepeno, što znači da postaju očigledni samo kada dođe do ozbiljnih tegoba.
Pauza od treninga može postati vaš najveći saveznik
Rutine, sposobnosti i iskustva sa treninzima nisu svakome isti, tako da ne postoji samo jedan program treninga i odmora koje svako može da prati. Neki stručnjaci smatraju da je najbolje napraviti nedelju dana pauze svakih četiri do šest nedelja, ali i ovo zavisi od ličnog rasporeda.
U trenutku kada je mnogima pauza od treninga nametnuta zbog praznika, ovo je podsetnik da ne treba očajavati – već da dopustimo telu da se regeneriše, da bez osećaja krivice uživamo u slobodnom vremenu sa voljenima i vratimo se rutini vežbanja odmorni – i možda još jači nego pre.
Foto: © Canva/MMckein
Izvor: RT Balkan