17. Oktobra 2024.

Kada je napad ovakav, Partizanu nije potrebna odbrana

Košarkaši Partizana savladali su Makabi rezultatom 91:79 u meču četvrtog kola Evrolige.

Sterling Brown je bio najefikasniji sa 20 poena (5/5 za dva, 2/4 za tri). Isaac Bonga je dodao 14 poena (4/5 za tri), Frank Nilikina 12 (3/3 za dva, 2/3 za tri), Karlik Jones (šest asistencija) i Ife Lundberg (pet asistencija) su imali po 11.

Niko drugi nije bio dvocifren, dok je Brandon Davis imao devet poena, a Tyreek Jones osam uz pet skokova.

Više od 50 odsto šuta za dva i što je još važnije više od 40 za tri dovoljno govori posle meča u kojem je Partizan imao čak 17 skokova manje od protivnika.

Odbrana, koja se probudila u finišu i bila faktor “x”, je ono što je nedostajalo da se meč završi rano u kojem su bili savršeni ofanzivno.

Kod Makabija se istakao Tamir Blat , koji je bio na pragu tripl-dabla (10 poena i devet skokova i asistencija). Levi Randolph (sedam skokova) bio je najefikasniji sa 19 poena, dok je Hasiel Rivero (osam skokova) dodao 15 poena.

Crno-beli su u meč ušli sa teretom skinutim sa leđa nakon što su uspeli posle dva neuspeha u poslednjem kolu kontinentalnog takmičenja da upišu prvu pobedu u sezoni nad Bajernom.

Koristilo im je i to što nisu morali nikuda da putuju tokom dvokola Evrolige, jer Makabi zbog ratnog stanja u Izraelu svoje utakmice igra u beogradskoj dvorani „Aleksandar Nikolić“.

Obje ekipe su u ovaj meč ušle šutersko raspoložene, jer su obje poznate po obručima u toj dvorani. Bilo je trojki sa obe strane, a među onima koji su u tim trenucima pogodili bio je i Aleksej Pokuševski.

Srpskom košarkašu u dresu Partizana bili su to prvi evroligaški poeni nakon što se nije prijavio protiv Bajerna i Reala (nije igrao protiv Baskonije).

Partizan je u tom delu utakmice uspeo da nadoknadi minus od devet poena (21:12), što je bila najveća prednost kluba iz Tel Aviva na ovom meču, a na kraju uvodnih 10 minuta imao je minimalna prednost.

Najzaslužniji za to je bio Ife Lundberg, koji je uvodni period završio nizom od pet poena.

Crno-beli su postigli čak 28 poena, a u drugoj četvrtini izneli znatno slabije izdanje. Tačno duplo slabiji jer su postigli samo 14 poena.

Levi Randolph je igrao i imao čak 17 poena na kraju prvih 20 minuta, ali je timu Željka Obradovića bio veći problem od njega.

Igrači Makabija dominirali su u skoku. Randolph je imao pet, Rivero šest, a Tamir Blat čak osam. Igrač koji ima samo 1,83 skoka je u drugom poluvremenu pokupio šest skokova i čak tri ofanzivna skoka od ukupnog broja.

Brojni poeni iz drugih šansi i slaba odbrana Partizana kako u “reketu” tako i na distanci omogućili su izabranici Odeda Kataša da prvo poluvreme završi serijom 10:0 i na odmor ode sa prednošću.

U trećem delu Partizan je uspeo da se vrati, predvođen Frankom Nilikinom, ali im je slaba odbrana (do samog kraja meča) onemogućila da „prelomi” meč u svoju korist.

Na kraju iste, Brandon Davis je do kraja uspio ubaciti koš sa 0,6 na semaforu, preokrenuti rezultat i tako ostaviti iza sebe mutno izdanje koje je imao.

Konačno, Partizan je samo za nekoliko minuta do kraja uspeo da reši pitanje pobede. U velikoj meri zahvaljujući Alekseju Pokuševskom u odbrani, dok je Sterling Braun zadao poslednji udarac na drugom kraju terena.

Možda se to dogodilo nekoliko minuta pre toga, kada je Nilikina trojkom prekinuo višeminutnu “sušu” kada su u pitanju bodovi iz igre gostiju.

U narednom kolu Partizan u sredu dočekuje Virtus iz Bolonje, a pre tog meča u nedelju gostuje Zadru u utakmici ABA lige. Makabi putuje u Kaunas gdje će u četvrtak igrati protiv Žalgirisa.