8. Januara 2025.

JOGURT ILI KEFIR? Evo šta je zdravije po mišljenju ljekara

Ako ste u dilemi koji je bolji za vas evo detaljnog pregleda kako se ovi proizvodi razlikuju i šta vam mogu ponuditi.

Proizvodnja i fermentacija

Oba proizvoda nastaju procesom fermentacije mlijeka, ali na različite načine. Jogurt se pravi pasterizacijom mlijeka, a zatim se dodaju specifične bakterijske kulture kao što su Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Ove bakterije fermentiraju laktozu u mliječnu kiselinu što daje jogurtu njegov karakterističan ukus i teksturu.

S druge strane kefir se proizvodi pomoću kefirnih zrnaca koja su kombinacija bakterija i kvasaca. Ova zrnca fermentiraju laktozu i stvaraju kefir napitak s blagim pjenušavim efektom i pikantnim ukusom.

Nutritivna vrijednost

Oba proizvoda su bogata nutrijentima kao što su kalcijum fosfor i vitamin B5. Međutim postoje značajne razlike: jogurt obično sadrži više cinka riboflavina i vitamina B12 dok kefir ima veće količine proteina selena vitamina A i vitamina D.

Kefir često sadrži više probiotskih bakterija nego jogurt što može biti korisno za zdravlje crijeva. Jogurt obično sadrži oko 100 miliona CFU (jedinica koje stvaraju kolonije) po gramu dok kefir može imati još više zbog svog raznovrsnog mikrobnog sadržaja.

Upotreba i primjena u ishrani

Jogurt je svestran u kuhinji pogodan za slatka i slana jela dok je kefir savršen za napitke i smutije. Kefir može zamijeniti mliječnu surutku u receptima, a dostupan je i u opcijama na biljnoj bazi za vegane prenosi Kliks.

Srpskainfo.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare