28. Decembra 2023.

Jednostavni trikovi da prepoznate da li je slika napravljena pomoću veštačke inteligencije

Danas postaje sve teže i teže da razaznamo šta su prave fotografije, jer se veštačka inteligencija toliko razvila da brojne slike koje vidimo na internetu mogu da nas zavaraju. Srećom, možemo da naučimo kako da “pročitamo” slike na pravilan način samo ako malo bliže pogledamo neke detalje, kao što su šake, pozadina, slova, “savršena “lepota modela…

Savremen čovek mora biti u koraku sa razvojem tehnologije, a to uključuje i povećano prisustvo veštačke inteligencije u reklamama, na društvenim mrežama, u video sadržajima… Iako nas određena slika na prvi pogled može “prevariti”, možemo da “istreniramo” naše oči i prepoznamo da li je napravljena putem AI ako obratimo pažnju na sledeće:

Šake govore više od hiljadu reči

Kada biste pitali bilo kojeg umetnika šta misli o šakama, rekao bi vam da su one jedan od najzahtevnijih delova tela za crtanje, a ispostavlja se i da programi veštačke inteligencije imaju sličan problem i retko mogu da ih “savladaju”. Uglavnom će na šakama biti više prstiju nego što treba, oni mogu biti isuviše kratki ili dugački, mogu neobično da se obaviju oko predmeta… To je uglavnom zato što šake nisu u prvom planu kada se kreiraju slike ljudi.

Mape, tekstovi, crteži

Veliki znak da je slika napravljena putem AI je ako se na njoj vide “zamrljani” i nejasni crteži, tekstovi ili mape … Kao i kod šaka, veštačka inteligencija ne može da “razume” zašto bi tekst bio važan na slici, tako da nije jedan od prioriteta u obradi. Sigurno je da će se ovaj problem vremenom ispraviti, ali za sada je siguran način da prepoznamo “lažne” slike.

“Savršeni” ljudi

Ako čovek na slici ima isuviše blještavo bele zube, savršenu simetriju lica, sjajnu kosu, veoma definisane mišiće, vrlo glatku kožu, postoji velika mogućnost da je u pitanju AI. Iako nam je poznato da mnogi često uređuju fotografije toliko da modeli izgledaju “previše” dobro, AI će ove efekte učiniti još intenzivnijim.

U isto vreme, razne “nesavršenosti” koje AI izbriše mogu da dovedu do neprirodnog, “robotskog” izgleda i to nam može ukazati na to da čovek sa fotografije nije stvaran. Takođe, neki detalji na telu mogu biti nepravilno kreirani i to može biti veoma suptilan, ali još jedan siguran znak da je model napravljen pomoći AI (nedostatak trepavica, uha, čudan oblik usana, noktiju…).

Slike su uglavnom blistave i “ispolirane”

Nedostatak teksture je česta pojava u AI slikama. Bilo koja površina, bilo da je drvena, metalna, gumena ili čak kada je u pitanju koža ili kosa, delovaće zaglađeno i svetlucavo. Može se reći da podsećaju na karaktere i predmete iz video igrica.

Mutne pozadine

Greške lako mogu da se “zagube” u mutnoj pozadini, ali postoji velika verovatnoća da su tu. Na primer, ako je pozadina scena sa ulice, ljudi koji šetaju mogu da imaju neprirodne poze, jednu ruku ili nogu viška, drveće može da izgleda isuviše zamršeno, perspektiva je nedefinisana, ulica se “gubi” u izmešanim bojama i oblicima…

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare